Informacje

Niemiecki minister finansów wykluczył obniżenie długu Grecji

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 4 grudnia 2016, 12:53

    Aktualizacja: 4 grudnia 2016, 12:55

  • 2
  • Powiększ tekst

Jeśli Grecja chce pozostać członkiem strefy euro, musi realizować uzgodnione z wierzycielami reformy - oświadczył w niedzielę minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble. W poniedziałek ministrowie finansów strefy euro ocenią dotychczasowe postępy Aten.

Jeśli Grecja chce pozostać w strefie euro, nie ma innego sposobu niż realizowanie reform, i to niezależnie od stanu zadłużenia - powiedział polityk CDU niedzielnemu wydaniu niemieckiego dziennika "Bild".

Wykluczył możliwość przeprowadzenia tzw. haircutu na greckim długu; polegałoby to na jednorazowym znacznym obniżeniu nominalnej wartości wszystkich obligacji wyemitowanych przez grecki rząd, czyli na umorzeniu części długu.

Jeden z greckich pożyczkodawców, Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW), ocenia, że Grecji należy zapewnić korzystniejsze warunki spłaty zadłużenia, by poprawiła się kondycja jej gospodarki. Jednak haircutowi sprzeciwiają się Niemcy, największy wierzyciel Aten.

Jak pisze agencja dpa, uważa się, że na poniedziałkowym spotkaniu możliwe jest wydanie przez eurogrupę pozytywnej oceny dotychczasowych postępów we wdrażaniu przez Grecję uzgodnionych reform. W zamian za pomoc finansową wierzyciele domagają się m.in. liberalizacji przepisów na greckim rynku pracy, w tym wprowadzenia ułatwień dla firm w zwalnianiu pracowników i ograniczenia niektórych przywilejów związków zawodowych.

(PAP)

Powiązane tematy

Komentarze