Kardynał Marx poparł politykę migracyjną Angeli Merkel
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec kardynał Reinhard Marx poparł politykę migracyjną rządu kanclerz Angeli Merkel i ostrzegł katolików przed kierowaniem się strachem przed obcymi. Jego zdaniem Europie potrzebna jest "kultura współżycia".
W przemówieniu wygłoszonym we wtorek wieczorem w Berlinie podczas zorganizowanego przez Episkopat dorocznego Spotkania św. Michała kardynał powiedział, że kwestie dotyczące tożsamości i bezpieczeństwa będą ważnym elementem kampanii przed wyborami do Bundestagu na jesieni 2017 roku.
Wśród 800 przedstawicieli Kościołów, świata polityki, kultury i biznesu w spotkaniu uczestniczyli też Merkel i szef parlamentu Norbert Lammert.
"Strach jest jednak złym doradcą, podobnie jak postawa defensywna czy też izolowanie się" - ostrzegł kardynał Marx. "Potrzebna nam jest kultura współżycia, w której panuje gotowość do dzielenia się z innymi. Taka kultura musi stać się kulturą uniwersalną. My chrześcijanie pracujemy nad tym, ponieważ jesteśmy uniwersalistami" - mówił przewodniczący Episkopatu.
Hierarcha podkreślił, że "kultura współżycia" obowiązuje też w obecnym kryzysie uchodźczym. Kościół będzie się nadal troszczył o zakwaterowanie i integrację uchodźców - powiedział kardynał Marx. Wśród zasad, od których Kościół nigdy nie odejdzie, wymienił "godne traktowanie na granicy każdej osoby szukającej schronienia, uczciwe postępowanie (azylowe) i zakaz odsyłania imigrantów do krajów, w których toczy się wojna lub mają miejsce wypędzenia".
Kardynał ostro skrytykował nasilające się - jego zdaniem - tendencje nacjonalistyczne w Niemczech i Europie. Przypomniał słowa byłego prezydenta Francji Francois Mitterranda, że "nacjonalizm oznacza wojnę". "Patriotyzm tak, kochamy naszą ojczyznę - mówił kardynał Marx - ale musimy walczyć z wszelkimi formami nacjonalizmu". "Defensywne, skierowane ku przeszłości, neoromantyczne wizje nie oferują Europie żadnej atrakcyjnej perspektywy na przyszłość" - powiedział.
W zeszłym roku do Niemiec przyjechało milion osób z zamiarem ubiegania się o azyl. W tym roku liczba uchodźców szacowana jest na 300 tys. W minionych latach Kościół wielokrotnie chronił imigrantów przed deportacją udzielając im "azylu kościelnego", co prowadziło do zatargów ze strukturami państwowymi.
Niemiecki Episkopat udostępnił PAP w środę tekst przemówienia wygłoszonego dzień wcześniej przez przewodniczącego konferencji biskupów.
(PAP)