Informacje

fot. www.freeimages.com
fot. www.freeimages.com

Szara strefa niszczy polski przemysł naftowy

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 26 marca 2015, 15:11

  • 6
  • Powiększ tekst

Paliwa z polskich rafinerii są wypierane z rynku przez paliwa z szarej strefy - twierdzi Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego. W 2013 r. straty budżetu na nielegalnym obrocie olejem napędowym mogły wynieść nawet 5,8 mld zł.

W 2014 r. rynek paliw płynnych, już trzeci rok z rzędu, kurczył się w stosunku do roku poprzedniego - tym razem o 1 proc.

"Gospodarka polska rosła w tempie 3 proc. rocznie, co nie znalazło odzwierciedlenia w zapotrzebowaniu na olej napędowy, który jest głównym paliwem transportowym dla gospodarki" - napisano w rocznym raporcie Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN), który został zaprezentowany w czwartek w Warszawie.

Choć w 2014 r. paliwa taniały, nie znalazło to odzwierciedlenia we wzroście popytu. Oficjalnie klienci zużyli o prawie 0,5 mln m sześc. paliw mniej niż rok wcześniej.

Głównym problemem branży naftowej wciąż jest szara strefa, systematycznie rosnąca od 2011 r. Według szacunków EY w 2013 r. nastąpił wzrost szacowanych wyłudzeń VAT w obrocie ON o 18,6 - 24,2 proc. EY ocenia, że straty budżetu państwa mogły wynieść z tego powodu od 4,3 do 5,8 mld zł. Również w 2014 r. oszustwa uszczuplały dochody budżetu i utrudniały działalność uczciwym przedsiębiorcom. Jednak działania administracji państwowej w 2014 r. przyniosły efekty. W pierwszych dwóch miesiącach 2015 r. zanotowano wzrost sprzedaży benzyn o 4 proc., a oleju napędowego o 6 proc. - wynika z raportu.

Wyłudzenia podatku VAT dotyczą przede wszystkim ON, w mniejszym stopniu benzyn i LPG. Jak podkreślają przedstawiciele POPiHN, administracja państwowa zintensyfikowała w ub. roku działania mające na celu ukrócenie tego procederu. Chodzi przede wszystkim o porozumienie z listopada 2014 r. między MSW, MF i Prokuratorem Generalnym o współpracy przy zwalczaniu przestępczości gospodarczej. Dzięki temu zintensyfikowano kontrole realizowane przez służby skarbowe, celne, policję, Inspekcje Transportu Drogowego i inne służby. Np. w czerwcu, wrześniu i grudniu ub. roku takie kompleksowe kontrole odbyły się w kilku rejonach przygranicznych. Udało się wykryć oszustwa podatkowe na kwotę ok. 450 mln zł. Z danych POPiHN wynika, że w czasie tych kontroli wzrosła ilość legalnie sprzedawanego paliwa.

POPiHN podaje, powołując się na dane resortu finansów, że w ciągu trzech kwartałów 2014 r. kontrolerzy wykryli w sumie próby wyłudzenia podatków (zarówno VAT jak i akcyzy) na prawie 2 mld zł.

PAP, sek

Powiązane tematy

Komentarze