Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Cipras przedstawił realistyczny plan reform

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 2 czerwca 2015, 15:13

  • 0
  • Powiększ tekst

Premier Grecji Aleksis Cipras powiedział dziś, że jego rząd w nocy przesłał wierzycielom całościowy i realistyczny plan reform. Wezwał europejskich przywódców do zaakceptowania tego planu, aby zawarte mogło być długo oczekiwane porozumienie.

"Przedstawiliśmy realistyczny plan dla Grecji w celu wyjścia z kryzysu. To realistyczny plan, którego przyjęcie przez instytucje, naszych pożyczkodawców i partnerów w Europie oznaczać będzie koniec scenariusza podziałów w Europie" - powiedział Cipras dziennikarzom.

Dodał, że "decyzja leży po stronie politycznego przywództwa w Europie". Nie przedstawiono żadnych szczegółów tego planu.

Komisja Europejska nie chciała we wtorek wprost potwierdzić tej informacji. "Między władzami Grecji a instytucjami wymienianych jest wiele dokumentów. Sam fakt, że te dokumenty sa wymieniane jest już dobrym znakiem" - powiedziała rzeczniczka KE ds. gospodarczych i finansowych Annika Breidthardt.

Komisja nie ujawnia też informacji na temat uzgodnień spotkania w sprawie Grecji, które odbyło się w nocy z poniedziałku na wtorek w Berlinie. Uczestniczyli w nim szefowie Komisji Europejskiej, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Europejskiego Banku Centralnego, kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Francois Hollande. Według rzeczniczki KE rozmówcy byli zgodni, że należy "kontynuować intensywną pracę" w celu osiągnięcia porozumienia w sprawie zakończenia programu pomocy dla Grecji.

"Przedmiotem dyskusji (w Berlinie) jest ostateczna oferta wierzycieli (dla Grecji)" - wskazywała agencja dpa, powołując się na źródło wśród uczestników spotkania.

Według dziennika "Sueddeutsche Zeitung" Merkel nie chce, by problemy Grecji przysłoniły szczyt G-7, który odbędzie się w najbliższy weekend w Bawarii. Stąd kryzysowe nocne spotkanie w Berlinie.

Mimo trwających już cztery miesiące rozmów władze Grecji nie zdołały dotąd porozumieć się z MFW i swymi partnerami ze strefy euro w sprawie uwolnienia wynoszącej do 7,2 mld euro pozostałej transzy pomocy, co zapobiegłoby bankructwu państwa. Kredytodawcy domagają się jednak w zamian kontynuowania reform i cięć budżetowych, co Ateny odrzucają. 30 czerwca kończy się przedłużony plan pomocowy dla Aten.

Sytuacja finansowa Grecji jest dramatyczna - do 5 czerwca musi spłacić kolejną transzę swych należności wobec MFW w kwocie około 300 mln euro. Łącznie MFW powinien od niej otrzymać w tym miesiącu około 1,55 mld euro. Rzecznik MFW William Murray ostrzegł, że Grecja zostanie pozbawiona finansowania z Funduszu, jeśli nie zapłaci należnej raty.

Unijny komisarz ds. gospodarczych i finansowych Pierre Moscovici ocenił w rozmowie z radiem France Inter, że w negocjacjach na temat Grecji obie strony powinny być elastyczne. "Po obu stronach należy jeszcze podjąć wysiłki, aby dotrzeć do celu" - powiedział Moscovici, cytowany przez dpa. "Zrobiono postępy, ale przed nami jest jeszcze droga do pokonania - dodał. - Czas ucieka".

PAP/ as/

Powiązane tematy

Komentarze