Informacje

Mistrzostwa Polski Młodych Ekonomistów – po finale

Arkady Saulski

Arkady Saulski

dziennikarz Gazety Bankowej, członek zespołu redakcyjnego wGospodarce.pl, w 2019 roku otrzymał Nagrodę im. Władysława Grabskiego przyznawaną przez Narodowy Bank Polski najlepszym dziennikarzom ekonomicznym w kraju

  • Opublikowano: 7 czerwca 2015, 14:35

  • 0
  • Powiększ tekst

Finansowe decyzje, giełda papierów wartościowych, odpowiedzialność, umiejętne wydawanie, wreszcie – unikanie zadłużenia i rozważny wybór oferty finansowej. Oto jaką wiedzą musieli wykazać się finaliści 10 edycji Mistrzostw Polski Młodych Ekonomistów. 6 czerwca poznaliśmy zwycięzców tego konkursu.

„Było dość ciężko, nawet nie liczyłem na zwycięstwo bo pytania były dość trudne” – powiedział po finale Wojciech Haska, zwycięzca tegorocznej edycji Mistrzostw.

10 edycja faktycznie zmuszała uczestników nie tylko do posiadania potężnej wiedzy na temat ekonomii i finansów, ale też – premiowała wykazanie własnej inicjatywy. W finale gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych czekał nie tylko trudny test z wiedzy ekonomicznej, ale też zadania polegające na skonstruowaniu własnej oferty informacyjnej dla Biura Informacji Kredytowej.

„W tegorocznej edycji zdecydowaliśmy się na szeroki zakres tematyki – Podróż w Świat Finansów, a więc i kredytowanie, i odpowiedzialność zadłużania, pożyczek. Także kwestie związane z ubezpieczeniami, z kartami płatniczymi, z inwestycjami, przygotowaniem biznesplanu” – powiedział Kazimierz Janiak, prezes Stowarzyszenia Krzewienia Edukacji Finansowej, głównego organizatora Mistrzostw.

Jednak konkurs wiedzy nie był jedynym elementem tegorocznych Mistrzostw. Także kolejna edycja konkursu Żyj Finansowo znalazła w tym roku finał – uczniów szkół ponadgimnazjalnych również czekał test wiedzy jak również możliwość zaprezentowania wiedzy w bardziej otwarty sposób – poprzez prezentacje, stworzenie specjalnego programu edukacyjnego lub nawet nagranie filmu z pytaniami na tematy ekonomiczne, kierowanymi do losowo wybranych osób.

Ostatecznie wyłoniono zwycięzców – Wojciech Haska z gimnazjum nr. 4 w Jaworznie został triumfatorem 10 edycji Mistrzostw, kolejne miejsca zajęli Szymon Gaweł i Łukasz Salak. Z kolei w konkursie Żyj Finansowo, przeznaczonym dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych zwyciężczynią została Michalina Grabowska z I liceum ogólnokształcącego im. Oscara Kolberga w Kościanie. Kolejne miejsca zajęli Natalia Stelmachowicz oraz Fabian Kocot.

Jednak na nagrody mogli liczyć także nauczyciele – największe wyróżnienie spotkało pana Krzysztofa Kopka, nauczyciela, który przygotowywał młodzież gimnazjalną do prezentacji dotyczących Biura Informacji Kredytowych.

Arkady Saulski: Jak się czuje laureat nagrody głównej Mistrzostw Polski? Można powiedzieć – najlepszy młody ekonomista tego roku w kraju?

Wojciech Haska: To bardzo przyjemne uczucie. Nie spodziewałem się zwycięstwa, była wszak spora konkurencja, ale jestem bardzo zadowolony.

Czy tegoroczna edycja była dużym wyzwaniem? Poziom pytań był wysoki?

Było dość ciężko, nawet nie liczyłem na zwycięstwo bo pytania były dość trudne, jednak mam teraz poczucie sukcesu, choć ciężko zapracowanego.

Czy wiążesz teraz swoją przyszłość z gospodarką? Ekonomia? Finansami?

Na razie nie wiem. Cieszę się z sukcesu ale na decyzję co do mojej przyszłości mam jeszcze czas.

Wojciech Haska, zwycięzca głównej nagrody w Mistrzostwach Polski Młodych Ekonomistów. Uczy się w gimnazjum numer 4 w Jaworznie.

Arkady Saulski: Jak czuje się zwyciężczyni konkursu Żyj finansowo?

Michalina Grabowska: Bardzo dobrze, jestem bardzo zadowolona no i sam konkurs był fajny, jego formuła, plus to, że był zorganizowany nad morzem. No i trwa cztery dni więc można fajnie spędzić czas, poza tym, że jest konkurs ekonomiczny to jeszcze miałam możliwość poznać ciekawych ludzi i sprawdzić swoją wiedzę.

Było ciężko?

Trzeba było włożyć w zwycięstwo trochę pracy ale jak widać są efekty.

A czy wiążesz swoją przyszłość z bankowością, finansami?

Jeszcze nie mam doprecyzowanych planów ale na razie chcę się skupić na bieżącej nauce.

Michalina Grabowska, zwyciężczyni konkursu Żyj Finansowo, I liceum ogólnokształcące im. Oscara Kolberga w Kościanie.

Gratulujemy laureatom i zachęcamy do śledzenia kolejnej edycji Mistrzostw Polski Młodych Ekonomistów już w przyszłym roku!

tytuł

Głównym organizatorem konkursu było Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej.

Patronat honorowy nad konkursem objęli:

Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa (www.skok.pl)

Fundacja Grzegorza Biereckiego „Kocham Podlasie” (www.kochampodlasie.pl)

Partnerami i sponsorami są:

Fundacja Stefczyka, której Głównym Fundatorem jest Kasa Stefczyka (www.kasastefczyka.pl)

Union Investment TFI S.A. ( www.union-investment.pl)

Biuro Informacji Kredytowej S.A. (www.bik.pl)

Towarzystwo Zarządzające SKOK Sp. z o.o. S.K.A. (www.tzskokska.pl)

Towarzystwo Finansowe SKOK S.A. (www.tfskok.pl)

Ecco Holiday Sp. z o.o. (www.eccoholiday.com)

SKOK im. Unii Lubelskiej (www.kasaul.pl)

Patronat medialny nad konkursem objęli:

Radio Gdańsk (www.radiogdansk.pl)

Portal www.wGospodarce.pl

TVP Gdańsk (www.tvp.pl/gdansk)

Patronat prasowy tygodnik "wSieci” (www.wSieci.pl)

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze