Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Chłodno, coraz chłodniej: Prezydent Grecji odwołuje wizytę w Berlinie

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 2 lipca 2015, 13:58

  • 0
  • Powiększ tekst

Prezydent Grecji Prokopis Pawlopulos odwołał zapowiedzianą na najbliższy wtorek wizytę w Berlinie - poinformował dziś urząd prezydenta Niemiec. Jak piszą niemieckie media, prezydent nie chce opuszczać kraju w związku z niedzielnym referendum.

"Spiegel online" podał, że Pawlopulos przeprowadził w środę wieczorem rozmowę telefoniczną z prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem i poprosił o przesunięcie wizyty wskazując na napiętą sytuację polityczną. Wizyta ma odbyć się w późniejszym terminie.

Prezydent Grecji należy do opozycyjnej partii Nowa Demokracja; opowiada się za głosowaniem na "tak" w niedzielnym referendum. W wywiadzie udzielonym w kwietniu "Spieglowi" Pawlopulos opowiedział się za pozostaniem Grecji w strefie euro i w Unii Europejskiej. "Grecja walczyła w latach 70. o to, by stać się częścią Europy" - powiedział wówczas grecki polityk, dodając, że "nie wyobraża sobie", by jego kraj znalazł się poza Europą. "Nawet nie myślę o Grexicie" - podkreślił.

W niedzielę Grecy mają wypowiedzieć się w referendum, czy akceptują warunki kontynuacji międzynarodowego wsparcia, czyli dalsze oszczędności i reformy. Jeśli powiedzą "tak", może to otworzyć drogę do negocjacji nad nowym programem pomocowym. Grecki premier Aleksis Cipras w środę po raz kolejny wezwał rodaków, aby zagłosowali na "nie".

PAP/ as/

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze