Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Ropa naftowa wreszcie rośnie

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano · 21 września 2015, 08:44

  • 1
  • Tagi: biznes paliwa
  • Powiększ tekst

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną po najmocniejszym spadku od ponad 2 tygodni - wskazują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na październik na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 45,04 USD, po zwyżce o 36 centów.

Brent w dostawach na listopad na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 36 centów do 47,83 USD za baryłkę.

Wenezuela i Arabia Saudyjska uzgodniły podjęcie działań w celu ustabilizowania sytuacji na rynkach paliw - poinformował na Twitterze minister spraw zagranicznych Wenezueli Delcy Rodriguez.

"Prezydent Wenezueli Nocolas Maduro i król Arabii Saudyjskiej Salman bin Abdulaziz poinformowali, że będą wspólnie działać, aby przywrócić stabilność na rynku ropy i umocnić OPEC" - napisał Rodriguez.

Komercyjne zapasy ropy w Arabii Saudyjskiej wynoszą obecnie 320 mln baryłek i są najwyższe od co najmniej 2002 r.

Saudyjczycy pompowali w czerwcu 10,564 mln baryłek dziennie, powyżej rekordu z 1980 r. W lipcu Arabia Saudyjska obniżyła produkcję ropy o 1,9 proc., po raz pierwszy od lutego 2015 r., do 10,36 mln baryłek dziennie.

"Kiedy na rynki powróci ropa z Iranu, co może nastąpić w przyszłym roku, nie ma możliwości, aby Saudyjczycy obniżyli jeszcze produkcję ropy w najbliższej przyszłości" - ocenia Hong Sung Ki, analityk rynku surowców w Samsung Futures Inc.

Minister ropy Iranu Bijan Namdar Zanganeh zasygnalizował, że jego kraj może zwiększyć produkcję ropy o 1 milion baryłek dziennie, kiedy tylko zostaną zniesione sankcje krajów Zachodu.

W piątek ropa na NYMEX staniała o 2,22 USD, czyli 4,7 proc., do 44,68 USD za baryłkę.

PAP/ as/

Komentarze