Informacje

Premier Beata Szydło na porannym briefingu w KPRM, fot. PAP/Radek Pietruszka
Premier Beata Szydło na porannym briefingu w KPRM, fot. PAP/Radek Pietruszka

Premier przed debatą o podatku bankowym: to test na wiarygodność opozycji

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 16 grudnia 2015, 08:16

    Aktualizacja: 16 grudnia 2015, 08:31

  • 1
  • Powiększ tekst

Projekt ustawy o podatku bankowym, którym w środę zajmie się Sejm, będzie testem na wiarygodność opozycji: czy chce pracować, czy tylko się awanturować - mówiła premier Beata Szydło. W jej ocenie to będzie okazja do tego, by zażegnać spór polityczny.

Beata Szydło w środowym wystąpieniu w Kancelarii Premiera podkreśliła, że w Sejmie jest projekt ustawy o podatku bankowym, który został skierowany po to, by "można było poprzez uzyskanie dodatkowych dochodów do budżetu państwa realizować dobre programy, m.in. program Rodzina 500 Plus".

"To jest test na wiarygodność opozycji: czy chce pracować, czy tylko się awanturować, (na to), po której stronie stoi: czy stoi po stronie obywateli, polskich spraw, czy stoi po stronie różnego rodzaju lobby, korporacji i różnego rodzaju interesów" - mówiła.

"To jest też okazja do tego, by ten spór polityczny, który został przez opozycję wywołany, wreszcie zażegnać" - dodała szefowa rządu.

Premier podkreśliła, że wierzy głęboko, że "dzisiaj polscy parlamentarzyści staną po stronie Polski i Polaków".

W środę ma się odbyć pierwsze czytanie projektu PiS, który ma wprowadzić tzw. podatek bankowy. Stawka podatku w przypadku banków ma wynosić 0,0325 proc. podstawy opodatkowania w skali miesiąca, czyli 0,39 w skali roku. W przypadku firm ubezpieczeniowych będzie to stawka 0,05 proc. miesięcznie, więc 0,6 proc. w skali roku. Podatek ma obowiązywać już od lutego 2016 roku.

PAP, sek

Informacje i komentarze o podatku bankowym czytaj tutaj:

Podatek bankowy od 1 lutego 2016 roku?

Ekspert: czysto fiskalny cel podatku bankowego przesłania w Polsce jego właściwe funkcje

Eksperci: podatek bankowy może ograniczyć kredyty

W kontrze do bankowej histerii: Kasa Stefczyka nie podniesie opłat w związku z podatkiem bankowym! Punkt dla polskiej instytucji finansowej!

Powiązane tematy

Komentarze