Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

BILANS 2015: Branża budowlana - zyski i nowe rekordy

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 1 stycznia 2016, 10:34

  • 0
  • Powiększ tekst

Rok 2015 jest z całą pewnością bardzo dobry dla branży budowlanej i deweloperskiej. Już w ubiegłym roku tylko w sześciu największych polskich miastach sprzedało się łącznie 43 tys. lokali, co stanowi historyczny rekord od 1989 roku.

Jak powiedział Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich, wszystko wskazuje na to, że rok 2015 będzie jeszcze lepszy, a sprzedaż lokali w największych polskich miastach zbliży się do poziomu 50 tys. Warto zauważyć, że mimo rewelacyjnej sprzedaży ceny mieszkań pozostają na podobnym poziomie, rynek jest stabilny, a deweloperzy działający w warunkach bardzo dużej konkurencji są w stanie wprowadzać nowe inwestycje, by nadążyć za popytem.

– Należy mieć nadzieję, że ten bardzo dobry wynik zostanie utrzymany również w 2016 roku – kluczowe znaczenie w tej kwestii będzie miała stabilność rynku pracy i perspektywy zatrudnia. Pozytywnym czynnikiem powinny być niskie stopy procentowe, co wpływa na historycznie tanie koszty kredytów. Dużego wpływu na koszty kredytów nie powinno mieć natomiast wprowadzenie zapowiadanego przez rząd podatku bankowego – pomimo wyższej marży koszty kredytów nie powinny znacząco wzrosnąć i nie będą powodowały zniechęcenia nabywców do zaciągania kredytów. Negatywną przesłanką dla rynku mieszkaniowego może być rekomendacja s podwyższająca wymogi dot. wkładu własnego do 15%, jednak dobra sytuacja na rynku pracy pozwala mieć nadzieję, że historyczne poziomy odnotowane w 2015 roku utrzymają się również w roku kolejnym – ocenia Płochocki.

eNewsroom/ as/

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze