Informacje

fot. www.freeimages.com
fot. www.freeimages.com

Na Woronicza już się pakują, bo w piątek wygasają kadencje władz TVP i Polskiego Radia

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 7 stycznia 2016, 21:20

  • 1
  • Powiększ tekst

W czwartek w Dzienniku Ustaw została opublikowana nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji. Wejdzie w życie w piątek i tego dnia wygasną kadencję obecnych zarządów i rad nadzorczych Telewizji Polskiej i Polskiego Radia.

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą mandaty dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych TVP oraz Polskiego Radia wygasają w dniu wejście w życie nowych przepisów, czyli dzień po ogłoszeniu ich w Dzienniku Ustaw.

Nowe zarządy i rady (rady będą liczyć trzech członków) będą powoływane przez ministra skarbu państwa "do czasu wprowadzenia nowej organizacji mediów narodowych". Dodatkowo minister skarbuzostał zobowiązany do dostosowania statutów TVP, PR i regionalnych rozgłośni Polskiego Radia do przepisów nowelizacji oraz stwierdzenia nieważności tych przepisów statutów, które są sprzeczne z nowelizacją.

Nowela straci moc z dniem 30 czerwca 2016 roku.

Zarządy spółek mediów publicznych będą działać w dotychczasowym składzie do czasu powołania nowych władz na podstawie zmienionych przepisów. Nie będą mogły jednak - bez zgody ministra skarbu państwa - "dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu ani czynności z zakresu prawa pracy, z których wynikałyby dla spółki nowe zobowiązania".

Do czasu wprowadzenia nowej organizacji mediów narodowych kreowanie składów zarządów i rad nadzorczych działających na tym rynku spółek Skarbu Państwa będzie domeną ministra właściwego do spraw Skarbu Państwa (obecnie w rządzie jest nim Dawid Jackiewicz), który ponosi odpowiedzialność przed Sejmem – wskazują auorzy nowelizacji.

Zdaniem autorów nowych przepisów ustawa stanowi pierwszy etap reformy mediów publicznych, zmierzającej do ustanowienia systemu mediów narodowych. "Jego filarami będą instytucje niemające charakteru spółek akcyjnych, którym zapewni się stabilne źródła finansowania. Stworzenie nowego systemu organizacji i finansowania mediów narodowych wymaga kilku miesięcy intensywnych prac i będzie następnym etapem reformy" - wskazują autorzy.

PAP, sek

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze