Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Schwytano podejrzanych o nielegalny handel alkoholem i papierosami

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 13 stycznia 2016, 12:34

  • 3
  • Powiększ tekst

Akt oskarżenia przeciwko 37 osobom zajmującym się nielegalną produkcją i obrotem papierosami i spirytusem, bez polskich znaków akcyzy, skierowała do sądu prokuratura w Radomiu.Straty Skarbu Państwa z tytułu nieopłaconego podatku akcyzowego na wynoszą ok. 22 mln zł.

Jak poinformowała w środę rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Radomiu Małgorzata Chrabąszcz, zarzuty dotyczą działalności grupy przestępczej w okresie od listopada 2013 r. do czerwca 2014 r. na terenie woj. mazowieckiego i świętokrzyskiego.

W tym czasie - według śledczych - wyprodukowano nielegalnie tysiące kilogramów tytoniu do palenia, setki tysięcy papierosów i setki litrów alkoholu etylowego. Oskarżeni uczynili sobie z tego stałe źródło dochodu.

Podejrzanym o udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw skarbowych grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności i wysoka grzywna, którą określa kodeks karno-skarbowy.

Jak poinformował Rafał Jeżak z zespołu prasowego mazowieckiej komendy policji, w wyniku wspólnej akcji policji i Służby Celnej zabezpieczono linię technologiczną do wstępnego przetworzenia liści tytoniu, 2 tony krajanki tytoniowej, ponad 5 ton suszu tytoniowego, a także ponad 1,6 tys. paczek papierosów z przemytu oraz spirytus bez polskich znaków akcyzy skarbowej.

Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono ponad 900 tys. zł w gotówce, a także pojazdy o wartości blisko 150 tys. zł. Wobec zatrzymanych osób zastosowano poręczenia majątkowe na łączną kwotę ponad 300 tys. zł, dozory policyjne, a także zakazy opuszczania kraju.

W toku postępowania 17 oskarżonych poddało się dobrowolnie karze. Proces będzie się toczył przed Sądem Okręgowym w Radomiu.

PAP/ as/

Powiązane tematy

Komentarze