Wyłudzali pożyczki bankowe. Jest akt oskarżenia
Podkarpacki wydział Prokuratury Krajowej skierował akt oskarżenia przeciwko 7 osobom, w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej pożyczki bankowe. Banki straciły na tym procederze ponad 2,3 mln zł.
Rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej Łukasz Łapczyński wyjaśnił, że celem działającej w okresie od stycznia 2018 roku do lutego 2019 roku na terenie Rzeszowa, Łańcuta, Grudziądza i innych miejsc w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii, zorganizowanej grupy przestępczej było popełnianie przestępstw związanych z uzyskaniem od różnych instytucji bankowych pożyczek na podstawione osoby w oparciu o sfałszowane dokumenty o zatrudnieniu i uzyskiwanych dochodach.
„Członkowie grupy w ramach uzgodnionego podziału ról pozyskiwali sfałszowane dokumenty tożsamości, wyszukiwali osoby, które następnie były podwożone do poszczególnych banków w celu zawarcia zobowiązań, a następnie po przekazaniu wynagrodzenia, odbierali od nich dokumentację bankową dotyczącą poszczególnych umów” - przekazał rzecznik.
Dodał, że członkowie tej grupy działając w taki sposób umożliwiali również uzyskanie pożyczek obywatelom polskim przebywającym obecnie w Wielkiej Brytanii, gdzie ze względu na wykonywaną pracę czy uzyskiwane dochody nie mieli zdolności kredytowej.
W akcie oskarżenia, prokurator oskarżył łącznie 7 osób – dwóm zarzucono udział w zorganizowanej grupie przestępczej, zaś pozostałym pięciu oszustwa na szkodę banków przez wystąpienie o pożyczki w oparciu o sfałszowaną dokumentację.
„Nadto akt oskarżenia objął również oszustwa popełnione przez dwóch oskarżonych, które nie były związane z działalnością zorganizowanej grupy przestępczej, a dotyczyły m.in. wyłudzeń telefonów i usług telekomunikacyjnych na kwotę ponad 20 tys. złotych. W odniesieniu do jednego z nich dodatkowo sformułowany został także zarzut prania brudnych pieniędzy dotyczący środków płatniczych w kwocie około 400 tys. złotych” - wyjaśnił rzecznik PK.
Wobec pozostałych członków zorganizowanej grupy przestępczej liczącej łącznie 7 osób, Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej kontynuuje czynności w ramach odrębnego postępowania karnego.
Czytaj też: Problem z odpadami? Sypią się kary dla mieszkańców bloków
Czytaj też: Niemieckie media alarmują - nasila się kryzys migracyjny
PAP/kp