Informacje

Michał Krupiński został nowym prezesem PZU

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano · 19 stycznia 2016, 21:35

    Aktualizacja · 19 stycznia 2016, 21:51

  • 0
  • Tagi: Bank of America Merrill Lynch firma ubezpieczeniowa ludzie Michał Krupiński Ministerstwo Skarbu Państwa nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy prezes prezes zarządu PZU rada nadzorcza ubezpieczyciel
  • Powiększ tekst

Potwierdziły się doniesienia wGospodarce.pl sprzed miesiąca. Nasz portal jako pierwszy informował o tym, że w PZU największe szanse na objęcie schedy po Andrzeju Klesyku ma Michał Krupiński. Rada Nadzorcza PZU SA powołała we wtorek zarząd spółki i powierzyła Michałowi Krupińskiemu pełnienie funkcji prezesa.

W grudniu 2015 roku Andrzej Klesyk zrezygnował z funkcji prezesa PZU na prośbę Skarbu Państwa. Wówczas rada nadzorcza ubezpieczyciela powierzyła Dariuszowi Krzewinie pełnienie obowiązków prezesa do czasu powołania kolejnego.

Jak w grudniu typowaliśmy wybór nowego prezesa PZU czytaj tutaj:

Michał Krupiński na nowego szefa PZU

W skład zarządu PZU SA zostali powołani: Beata Kozłowska-Chyła, Roger Hodgkiss i Robert Pietryszyn. Z dniem 20 stycznia do zarządu wejdzie także Paweł Surówka.

W skład zarządu spółki wchodzą jeszcze Dariusz Krzewina i Przemysław Dąbrowski. Natomiast rezygnację z funkcji członka zarządu PZU SA złożyli Rafał Grodzicki i Tomasz Tarkowski.

Michał Krupiński od 2011 roku był prezesem zarządu Merrill Lynch Polska i szefem bankowości inwestycyjnej dla Europy Środkowej i Wschodniej w Bank of America Merrill Lynch. Odpowiadał tam za nadzorowanie i prowadzenie projektów fuzji i przejęć, finansowania na rynkach prywatnych oraz publicznych. Doradzał w zakresie zarządzania aktywami, polityki inwestycyjnej oraz struktury kapitałowej, między innymi w sektorze bankowym i ubezpieczeniowym.

W latach 2006-2008 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, gdzie odpowiadał za nadzór właścicielski. Nadzorował program konsolidacji sektora energetyki.

7 stycznia Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PZU wymieniło siedmiu członków rady nadzorczej spółki PZU. Do rady zostali wówczas powołani Piotr Paszko, Marcin Chludziński, Marcin Gargas, Maciej Zaborowski, Eugeniusz Krześniak, Radosław Potrzeszcz i Jerzy Paluchniak.

Z rady odwołano Zbigniewa Ćwiąkalskiego, Zbigniewa Derdziuka, Macieja Piotrowskiego, Dariusza Kacprzyka, Jakuba Karnowskiego, Aleksandrę Magaczewską i Dariusza Filara. W radzie pozostali natomiast Paweł Kaczmarek oraz Alojzy Nowak.

Członkowie zarządu są powoływani przez radę nadzorczą na okres wspólnej kadencji, która obejmuje trzy pełne lata obrotowe.

PAP, sek

Komentarze