Informacje

fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe

Prof. Gertruda Uścińska kandydatką na szefową ZUS

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 8 lutego 2016, 16:16

  • 1
  • Powiększ tekst

Prof. Gertruda Uścińska, prorektor ds. studenckich na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW jest kandydatką na szefową ZUS - poinformował Bogdan Kubiak z Rady Nadzorczej ZUS. Prof. Uścińska uzyskała pozytywną opinię Rady Nadzorczej ZUS.

Kubiak powiedział, że profesor Uścińska została przedstawiona jako kandydat na prezesa Zakładu. Profesor kieruje Zakładem Zabezpieczenia Społecznego Instytutu Polityki Społecznej.

"Spotkała się z nami, zaprezentowała swoje dokonania i to, co w ZUS będzie chciała zrobić. Uzyskała pozytywną opinię Rady" - powiedział Kubiak.

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych kandydaturę na szefa ZUS przedstawia Radzie Nadzorczej ZUS minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Prezesa Zakładu, po zaopiniowaniu kandydata, powołuje premier. Wcześniej do obsady prezesa ZUS wymagany był konkurs.

ZUS nie ma prezesa od 1 kwietnia 2015 r., gdy odszedł Zbigniew Derdziuk. Obowiązki pełni wiceprezes Elżbieta Łopacińska.

Minister rodziny Elżbieta Rafalska tuż po objęciu funkcji mówiła, że sytuacja personalna w zarządzie ZUS wymaga pilnego rozwiązania; od 15 grudnia zarząd jest trzyosobowy. To minimalny skład, w którym może funkcjonować. Obecnie w zarządzie, oprócz Łopacińskiej, są nadzorujący pion finansów i realizacji dochodów Paweł Jaroszek i nadzorujący pion operacji i eksploatacji systemów Radosław Stępień.

(PAP)

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze