PERSONALIA
Prof. Gertruda Uścińska rektorem SGMK w Warszawie
Prof. Gertruda Uścińska, była prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Przewodnicząca Komitetu Nauk o Pracy i Polityce Społecznej Polskiej PAN, objęła dziś obowiązki Rektora Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika w Warszawie. Na stanowisku rektora zastąpiła ustępującego prof. Fabrizio Gulimondi.
Prof. Gertruda Uścińska jest prawnikiem i uznanym nauczycielem akademickim Uniwersytetu Warszawskiego oraz innych uczelni w kraju i zagranicą z kilkudziesięcioletnim doświadczaniem. Kieruje Centrum Studiów nad Zabezpieczeniem Społecznym na Uniwersytecie Warszawskim.. Jest członkiem Rady Naukowej Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW, Rady Naukowej Dyscyplin Nauki o Polityce Administracji oraz Nauki o Bezpieczeństwie na Uniwersytecie Warszawskim.
W latach 2012-2016 prof. Uścińska była prodziekanem ds. studenckich Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. W latach 2008-2012 członkiem Komisji ds. Ocen Nauczycieli Akademickich WDINP, w latach 2012-2016 członkiem Komisji Senackiej ds. Studentów, Doktorantów i Jakości Kształcenia, a w latach 2017-2019 przewodniczącą Zespołu ds. przewodów doktorskich w zakresie nauk o polityce publicznej (2017-2019).
Nowa rektor SGMK jest przewodniczącą Komitetu Nauk o Pracy i Polityce Społecznej Polskiej Akademii Nauk oraz przewodniczącą Komisji ds. ubezpieczenia emerytalnego, inwalidzkiego i rentowego Międzynarodowego Stowarzyszenia Zabezpieczenia Społecznego z siedzibą w Genewie (International Social Security Association), powstałego pod auspicjami Międzynarodowej Organizacji Pracy. Prof. Uścińska to także członek Biura Zarządzającego ISSA, reprezentującego Europę oraz przewodnicząca Komitetu Sterującego Europejskiej Sieci ISSA i członek Rady ds. Społecznych Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP.
Posiada bogate doświadczenie dydaktyczne. Była promotorem kilkudziesięciu prac licencjackich i magisterskich oraz ośmiu doktorskich. Dała się poznać jako ceniona recenzentka prac doktorskich, w przewodach habilitacyjnych i profesorskich. To ekspert, badacz i specjalista prawa międzynarodowego, prawa zabezpieczenia społecznego, prawa pracy, koordynacji systemu zabezpieczenia społecznego i swobody przepływu osób. Autorka licznych publikacji z zakresu prawa międzynarodowego, prawa zabezpieczenia społecznego, prawa europejskiego i porównawczej polityki społecznej.
W latach 2016-2024 Gertruda Uścińska była prezesem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ogólnopolskiej instytucji publicznej zakresie zarządzania zabezpieczeniem społecznym i finansami publicznymi. Zainicjowała tam reformy w obszarze informatycznym ZUS, które uczyniły z tej instytucji nowoczesny e-Urząd. Była współautorką założeń i projektów dotyczących tarczy antykryzysowej COVID-19 (2020-2022).
»» Prof. Gertdura Uścińska była gościem „Wywiadu Gospodarczego” telewizji wPolsce.pl - obejrzyj nagranie:
Jest uznanym autorytetem w kraju i za granicą w dziedzinie prawa pracy, zabezpieczenia społecznego, koordynacji systemów zabezpieczenia i swobody przepływu osób, a także ekspertką w programach badawczych uczelni wyższych i instytutów naukowo-badawczych państw członkowskich UE (uniwersytety w Antwerpii i Gandawie, Instytut Maksa Plancka i in.) w związku z realizacją programów unijnych (Consensus, Special, LAW, trESS, FreSsco) oraz kierownikiem i ekspertem polskich i międzynarodowych projektów badawczych. Prof. Gertruda Uścińska jest laureatką nagrody przyznawanej przez „Gazetę Bankową” – Polski Kompas 2022.
Oprac. GS
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Koniec z fotowoltaiką. Rząd tnie dofinansowanie „Mój prąd”
Właśnie przegrywamy z Czechami w atomowej rywalizacji