Informacje

Sundar Pichai, fot. Flickr.com/Maurizio Pesce
Sundar Pichai, fot. Flickr.com/Maurizio Pesce

To on został najlepiej zarabiającym prezesem w USA

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 9 lutego 2016, 14:18

    Aktualizacja: 9 lutego 2016, 14:19

  • 0
  • Powiększ tekst

Stojący na czele Google Sundar Pichai otrzymał pakiet akcji firmy wart 199 mln dolarów, co czyni z niego najlepiej zarabiającego prezesa w USA. Pichai został mianowany na stanowisko prezesa Google w 2015 roku, w wyniku stworzenia holdingu Alphabet.

43-letni Sundar Pichai 3 lutego stał się właścicielem pakietu ponad 273 tys. akcji Google o łącznej wartości 199 mln dol. - wynika z informacji podanej przez amerykańską komisję papierów własnościowych i giełdy.

Łącznie prezes Google posiada akcje firmy warte około 650 mln dol. - podaje BBC. To jednak nie koniec. Obejmując stanowisko szefa największej na świecie internetowej wyszukiwarki zawarł umowę, na mocy której posiadany przez niego pakiet udziałów Googla będzie stopniowo rósł aż do 2019 roku.

Sundar Pichai jest pracownikiem firmy od 2004 roku. Na początku zarządzał rozwojem kilku produktów Google’a - w tym Google Chrome i Chrome OS. Był również odpowiedzialny za rozwój Google Drive, a także nadzorował tworzenie Gmaila i Google Maps.

Założyciele Google - Larry Page i Sergey Brin - są jednymi z najbogatszych ludzi świata. Według zestawienia z 2015 roku przygotowanego przez magazyn „Forbes”, ich majątki wynoszą odpowiednio 29,7 i 29,2 mld dolarów, dzięki czemu Page i Brin zamykają drugą dziesiątkę listy najbogatszych.

W ubiegłym tygodniu Alphabet, czyli spółka-matka Google, wyprzedziła Apple na pozycji spółki o największej na świecie kapitalizacji. Wycena akcji spółki wzrosła po ogłoszeniu wyników w czwartym kwartale, kiedy Alphabet zarobił 4,9 mld dol., 200 mln więcej niż rok wcześniej.

BBC, ak

Powiązane tematy

Komentarze