"To co ustalamy to część walki o prawdę". Prezes Google w Warszawie
Sundar Pichai, prezes Google i Alphabet w ramach wizyty w Europie odwiedził dziś Warszawę
Tematem przewodnim wizyty jest wsparcie dla osób dotkniętych wojną w Ukrainie oraz współpraca z rządami i organizacjami w regionie zaangażowanymi w pomoc uchodźcom.
W trakcie wizyty Pichai rozmawiał między innymi z premierem Mateuszem Morawieckim. Potem doszło także do ich wideokonferencji z premierem Republiki Słowenii Janezem Janšą oraz premierem Republiki Czeskiej Petrem Fialą. „Po świętach Wielkiej Nocy odbędzie się konferencja donatorów, zarówno państw, jak i firm” - poinformował Morawiecki.
Jednym z podstawowych instrumentów imperium zła jest propaganda i walka informacyjna i to co, robi Google i co my tu ustalamy to część walki o prawdę - o to, żeby prawdziwe informacje docierały także do Rosji i Rosjan - mówił po spotkaniach premier Morawiecki - Bardzo dziękuję za zobowiązanie po stronie Google do przekazania środków na wsparcie dla uchodźców, przekazanie środków dla Polski i organizacji pozarządowych w taki sposób, żeby polskie społeczeństwo nie musiało nieść na swoich barkach tego ciężaru. My chcemy pomagać naszym sąsiadom i pomagamy w sposób niebywały, w sposób zauważalny dla wszystkich. Polacy otwierają swoje serca, swoje drzwi, pomagamy we włączeniu w normalne życie społeczne.
Ukraińcy walczą tam o wolną Europę i żeby normalne życie mogło wrócić, a nie żeby agresywna siła mogła dyktować w przyszłości warunki w Europie - dodał szef rządu.
Do dziś skierowaliśmy ponad 35 mln dolarów do organizacji wspierających uchodźców, w tym 10 mln w grantach do NGO-sów, które pomagają uchodźcom przybywającym do Polski - poinformował z kolei prezes giganta technologicznego.
Dodał, że trzy tygodnie temu w Google Campus w Warszawie otworzono przestrzeń dla organizacji pozarządowych, które udzielają uchodźcom pomocy prawnej i psychologicznej.
Dzisiaj ogłaszamy nowe granty dla uchodźców z niepełnosprawnościami dla polskiej organizacji pozarządowej, która organizuje także pomoc humanitarną - oznajmił Pichai.
Zapowiedział też zainwestowanie dodatkowych 10 mln dolarów na rzecz nowych partnerstw z organizacjami społeczeństwa obywatelskiego, by wspierać sprawdzanie faktów.
Nasza jednostka, która zwalcza zagrożenia online, będzie również tworzyła nowe możliwości techniczne walki z dezinformacją i uczyła, jak rozpoznać dezinformację - oświadczył prezes Google
Sundar Pichai spotkał się również z przedstawicielami polskich organizacji pozarządowych zaangażowanych w pomoc humanitarną dla Ukrainy oraz z zespołami ukraińskich startupów. Spotkania odbyły się w Google for Startups Campus na warszawskiej Pradze, który jest obecnie wykorzystywany jako miejsce wydarzeń organizowanych przez organizacje pozarządowe oferujące uchodźcom z Ukrainy wsparcie prawne lub psychologiczne.
Czytaj też: Spotkanie premiera z Seanem Pennem. Laureat Oskara pomaga Ukrainie
PAP, KPRM/KG