Informacje

ZAK Kędzierzyn, fot. materiały prasowe ZAK SA
ZAK Kędzierzyn, fot. materiały prasowe ZAK SA

Grupa Azoty ZAK SA planuje wydać 380 mln zł na inwestycje

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano · 10 lutego 2016, 19:29

    Aktualizacja · 10 lutego 2016, 19:30

  • 1
  • Tagi: Azoty biznes branża chemiczna chemia inwestycje
  • Powiększ tekst

380 mln zł na inwestycje planuje przeznaczyć w tym roku Grupa Azoty ZAK SA - poinformowała spółka. Około połowę tej kwoty pochłonie dokończenie trwającej już budowy nowej elektrociepłowni. Takie informacje władze Grupy Azoty ZAK przekazały na zorganizowanej w środę w Kędzierzynie-Koźlu konferencji oraz w przesłanej po niej informacji prasowej.

Prezes zarządu Grupy Azoty ZAK SA Adam Leszkiewicz podkreślał podczas konferencji, że pod względem poziomu wydatkowanych na inwestycje środków rok ubiegły był rekordowy w historii spółki. Podał, że łącznie zrealizowane zostały 64 zadania inwestycyjne, z czego 15 dotyczyło spraw dokumentacyjno-przygotowawczych, a 49 były to prace budowlano-montażowe.

"Mniej więcej połowa wydanych środków przeznaczona była na budowę nowej elektrociepłowni" - mówił.

Zapewnił przy tym, że spółka nie tylko stara się dobrze realizować zadania, ale też dba o podwykonawców. Przy dużych zadaniach inwestycyjnych co miesiąc zbiera np. oświadczenia o tym, że dostają oni pieniądze. "Ma to ogromne znaczenie społeczne" - zaznaczył Leszkiewicz.

Podał także, że w ub. roku niemal w stu procentach wykonano też w kędzierzyńskich zakładach plan remontów, na które wydano ponad 113 mln zł. "To też są pieniądze włożone w infrastrukturę na terenie naszego zakładu" - podkreślił.

Zastrzegł wprawdzie, że wyniki ZAK SA za rok ubiegły będą prezentowane w marcu wspólnie w Grupie, ale - jak uznał - można już powiedzieć, że przedsiębiorstwo ma za sobą "dobry rok".

"Poprawiliśmy wskaźniki, podnieśliśmy o kilkanaście procent wartość naszej spółki w 2015 roku, zrealizowaliśmy wiele zadań, oddaliśmy dwie nowe duże inwestycje, zbudowaliśmy plan naszych działań do roku 2020, a w perspektywie do roku 2025. Duży nacisk położyliśmy też na innowacyjność i porozumieliśmy się z organizacjami związkowymi, jeżeli chodzi o regulacje płac już na rok 2016" - wyliczał Leszkiewicz.

W przesłanej PAP po konferencji informacji prasowej podano, że wydatki na inwestycje w roku 2016 mają wynieść 380 mln zł.

Wiceprezes zarządu Grupy Azoty ZAK SA Krzysztof Kamiński, który nakreślał plany inwestycyjne na rok bieżący mówił, że "sztandarowym projektem" będzie w nim kontynuacja trwającej budowy elektrociepłowni. Na ten cel w tym roku, jak wyjaśniał później w rozmowie z PAP, ma być wydatkowane ponad 170 mln zł. Podał, że na październik - listopad 2016 planowane jest oddanie do eksploatacji nowego kotła, a nieco wcześniej turbiny kondensacyjnej.

Wśród najważniejszych inwestycji zaplanowanych na ten rok Kamiński wymienił również modernizację instalacji mocznika o dodatkowe urządzenia, które będą wychwytywały pyły i doczyszczały ścieki z tej instalacji, czy instalację do produkcji tzw. estrów specjalnych. Zaznaczył, że obecnie spółka jest na etapie decyzji korporacyjnych w zakresie tej instalacji.

Podczas konferencji Kamiński mówił również, że w roku 2016 powinny zapaść decyzje kierunkowe w dwóch projektach korporacyjnych - dot. gazu koksowniczego i dalszych prac nad projektem zgazowania węgla.

Pretekstem do środowego spotkania zorganizowanego przez Grupę Azoty ZAK SA w Kędzierzynie-Koźlu było oddanie do użytku kilku zadań inwestycyjnych. Jak mówił Leszkiewicz trzy z nich oddawane są do użytku w tym tygodniu. "Te projekty (#) zwiększają nasze zdolności produkcyjne, poprawiają nasze sprawności, obniżają koszty naszej produkcji, mają ogromne znaczenie środowiskowe" - wyliczał.

Chodzi o inwestycje zrealizowane w obszarze produkcji nawozów i OXO o łącznej wartości 45 mln zł. Wśród zakończonych projektów znalazły się m.in. modernizacja ciągu amoniakalnego, zwiększenie zdolności produkcji roztworów mocznika oraz wytwarzanie pary dla instalacji OXO z odpadowych strumieni gazowych.

Grupa Azoty ZAK SA to jeden z największych producentów chemicznych w Polsce. Jej oferta skierowana jest do takich sektorów gospodarki jak rolnictwo, budownictwo, przetwórstwo chemiczne, przemysł tworzywowy. Zatrudnia 1,6 tys. osób.

PAP, sek

Komentarze