Informacje

Fot. Domena publiczna
Fot. Domena publiczna

Morgan Stanley podniósł prognozę wzrostu PKB dla Polski. Powód? Program 500+

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 14 marca 2016, 10:57

  • 1
  • Powiększ tekst

Powodem podniesienia prognozy wzrostu są między innymi spodziewane wyższe wydatki gospodarstw domowych, których Morgan Stanley spodziewa się po wejściu w życie programu 500 plus.

– Nawet zakładając spowolnienie na początku 2016 roku, uważamy, że nasze poprzednie prognozy wzrostu o 3,2 proc. w 2016 i 3,4 proc. w 2017 roku są prawdopodobnie nieco zbyt niskie. Należy spodziewać się, że wejście w życie programu 500+ wesprze gospodarkę, dokładając około 1 proc. PKB ze strony wydatków gospodarstw domowych – czytamy w komunikacie, który podał PAP.

Jednocześnie Morgan Stanley zwrócił w nim uwagę na nieprzewidywalność polityczną, która w ocenie jego analityków będzie w Polsce trwałym zjawiskiem. Jednocześnie spodziewają się, że rząd zrezygnuje z niekorzystnego dla gospodarki planu restrukturyzacji kredytów walutowych.

– Wierzymy, że rządzący będą szukali kompromisowych rozwiązań z bankami, co powinno powstrzymać dalsze obniżki ratingów – napisali.

Morgan Stanley jest jednym z największych banków inwestycyjnych na świecie. Działa jako doradca finansowy dla największych firm, rządów oraz instytucji finansowych.

MK

Powiązane tematy

Komentarze