Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Dr Maciej Jędrzejak: Brexit będzie końcem UE

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 12 kwietnia 2016, 08:35

  • 1
  • Powiększ tekst

W kwestii Brexitu sytuacja jest dosyć skomplikowana. Jak powiedział dr Maciej Jędrzejak, Dyrektor Zarządzający w Saxo Bank, w momencie, w którym ze struktur unijnych wystąpiłaby Wielka Brytania, okazałoby się, że w zasadzie rozsypuje się całkowicie system, który do tej pory funkcjonował przez wiele dekad.

Brexit oznaczać będzie duże problemy dla gospodarki brytyjskiej, która jest w znacznej części uzależniona od importu towarów z Unii Europejskiej. Konsekwencje będą jednak odczuwalne także dla gospodarki wspólnotowej i światowej. Dobrym przykładem jest m.in. kwestia centrum finansowego w Londynie, które do tej pory było pewnego rodzaju stolicą światowych finansów. Część z jej struktur zostanie prawdopodobnie przeniesiona do Frankfurtu, co poskutkuje całkowitą deregulacją obecnych rozwiązań. Będzie to miało ogromne znaczenie także dla Polski. W przypadku rozpadu Wspólnoty przestanie istnieć bowiem chociażby budżet europejski, który dla naszego kraju jest filarem decydującym o realizacji wielu inwestycji infrastrukturalnych.

Wymagać to będzie dużej samodzielności od rządu i pomysłu na to, w jaki sposób prowadzić politykę już bez wsparcia funduszy unijnych. Scenariusz taki nie jest oczywiście czymś, co nieuchronnie nastąpi, ale z pewnością po 23 czerwca sytuacja może ulec zmianie – ocenił Jędrzejak

eNewsroom/ as/

Powiązane tematy

Komentarze