Informacje

Fot. Freeimages/cagatay cevik
Fot. Freeimages/cagatay cevik

Rozbito grupę zajmującą się produkcją i przemytem wyrobów tytoniowych

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 15 kwietnia 2016, 15:19

  • 1
  • Powiększ tekst

Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się nielegalną produkcją i przemytem wyborów tytoniowych. Dotychczas zatrzymano 15 osób i zabezpieczono wyroby warte łącznie 24 mln zł.

Jak poinformowała w piątek PAP rzecznik Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej Irena Skuliniec, ostatnie zatrzymania miały miejsce w tym miesiącu na terenie woj. łódzkiego.

Funkcjonariusze SG z placówki w Tuplicach (Lubuskie) przy wsparciu CBŚP w Łodzi i łódzkiego Urzędu Celnego, zatrzymali pięciu Polaków należących do tej międzynarodowej grupy przestępczej.

Ponadto funkcjonariusze zajęli papierosy bez akcyzy i blisko tonę krajanki i suszu liści tytoniu - łączna wartość towaru to ponad 610 tys. zł; zostały także zabezpieczone maszyny i narzędzia, których używano przy produkcji krajanki.

"Zatrzymani ostatnio mężczyźni są mieszkańcami woj. łódzkiego w wieku 29-56 lat, usłyszeli zarzuty organizowania i udziału w grupie przestępczej w związku z wytwarzaniem i przewożeniem wyrobów akcyzowych. Czterech z nich sąd aresztował na okres trzech miesięcy. Może im grozić nawet do 10 lat więzienia" - powiedziała rzecznik.

Na trop grupy przestępczej pogranicznicy z Tuplic wpadli w styczniu 2015 r. W Piotrkowie Trybunalskim zlikwidowali wówczas nielegalną fabrykę papierosów wyposażoną w kompletną, specjalistyczną linię produkcyjną.

Kolejne działania doprowadziły do namierzenia w centralnej Polsce następnych wytwórni wyrobów tytoniowych i magazynów, pozwoliły również ustalić organizatorów przestępczej działalności.

Ze względu na międzynarodowy charakter działania grupy, funkcjonariusze SG współpracowali ze służbami celnymi państw UE, Europolem, a także polskimi policjantami i celnikami. W tej sprawie zatrzymano dotychczas 15 osób i zabezpieczono wyroby tytoniowe o łącznej wartości 24 mln zł.

Według śledczych członkowie grupy zajmowali się przemytem papierosów z Chin do Polski, a także nielegalną produkcję wyrobów tytoniowych i ich dystrybucją na terenie naszego kraju.

Śledztwo w tej sprawie realizują funkcjonariusze z placówki Straży Granicznej w Tuplicach (Lubuskie) pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim.

(PAP)

Powiązane tematy

Komentarze