Informacje

Dlaczego szukamy nowej pracy. Źródło: Randstad
Dlaczego szukamy nowej pracy. Źródło: Randstad

68 proc. Polaków chce zmienić pracę z jednego powodu

zz zz

  • Opublikowano: 26 lutego 2013, 07:38

    Aktualizacja: 26 lutego 2013, 07:42

  • 1
  • Powiększ tekst

Najbardziej atrakcyjna do pracy branża to energetyka-ciepłownictwo, bo jest stabilna i dobrze płatna – wynika z najnowszego badania Randstad Award 2013.

Aż 68% pracowników w Polsce byłoby gotowych zmienić pracodawcę ze względu na możliwość uzyskania wyższego wynagrodzenia. Jednakże podjęcie decyzji o zmianie pracy nie sprowadza się do porównania zarobków - ważnym czynnikiem obniżającym chęć do zmiany jest stabilna sytuacja finansowa aktualnego pracodawcy.  W ocenie respondentów idealną branżą, która spełnia te warunki jest energetyka-ciepłownictwo. Badani widzą w niej wysokimi zarobki i stabilne zatrudnienie.

Chęć zmiany pracy z powodu niskich zarobków jest niezależna od wieku i wykształcenia. Nieco częściej wskazywali ten czynnik mężczyźni oraz pracownicy produkcyjni, a także pracownicy instytucji pozarządowych. 

Wynagrodzenie nie jest jednak jedynym czynnikiem, dla którego Polacy myślą o zmianie pracy – ważny jest również brak perspektyw na rozwój zawodowy (23%) oraz nieprzyjazna atmosfera pracy (18%). Możliwość rozwoju zawodowego ma szczególne znaczenie dla kobiet, osób młodych i posiadających wyższe wykształcenie.

Dla znaczącej grupy badanych rozważania o zmianie pracy są jednak zdominowane obawą przed zburzeniem poczucia własnego bezpieczeństwa. Co drugi respondent przyznaje, że to, co go hamuje przed zmianą pracy, to komfort wynikający ze świadomości stabilności finansowej aktualnego pracodawcy (50%). Jest to szczególnie ważny czynnik dla mężczyzn oraz osób mniej wykształconych i zajmujących niższe stanowiska. Drugim ważnym aspektem wpływającym na pozostawanie u dotychczasowego pracodawcy jest poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia (37%), które doceniają najbardziej osoby już od pewnego czasu obecne na rynku pracy, w wieku od 35 do 65 lat.

„Wyniki Randstad Award 2013 pokazują, że badani Polacy mierzą się równocześnie z chęcią poprawy swoich warunków finansowych oraz wolą utrzymania poczucia stabilizacji. O tym, czy kandydat podejmie nową pracę, zdecyduje nie tylko proponowane wynagrodzenie, ale też te składniki oferty, które wzbudzą w nim poszukiwany komfort bezpieczeństwa i przekonają do odejścia od obecnego pracodawcy – mówi Kajetan Słonina, dyrektor zarządzający agencji zatrudnienia Randstad.

W ocenie badanych najlepszą ofertę pracy obecnie posiada branża energetyka-ciepłownictwo. Sektor ten otrzymał najwyższe noty wśród badanych, którzy identyfikują go zarazem z wysokimi zarobkami (36%), jak i bezpieczeństwem zatrudnienia (32%) oraz troską o środowisko (29%) i stabilną sytuacją finansową (24%). Na drugim miejscu pod względem atrakcyjności branż znalazła się motoryzacja, która co prawda zebrała niskie noty za stabilność zatrudnienia (12%), jednak jest wysoko ceniona za wysokiej jakości szkolenia oraz interesującą pracę i możliwości na przyszłość. Podobnie oceny w tych samych obszarach uzyskał sektor elektrotechniczny.  

„Wyniki pokazują jak kolosalne znaczenie dla osób poszukujących pracy i oceniających pracodawcę, ma całościowy odbiór jego działalności. Przykład znajdującego się na drugim miejscu pod względem atrakcyjności sektora motoryzacyjnego ilustruje, że nawet pomimo powszechnie znanej trudnej bieżącej sytuacji, branża może liczyć na zainteresowanie kandydatów, którzy wiedzą, że mogą u danego pracodawcy liczyć na poszukiwane wysokiej jakości szkolenia i możliwości rozwoju. Wskazówką dla wszystkich pracodawców jest zatem, że warto wyraźnie komunikować rynkowi, co mają własne­go i autentycznego do zaoferowania. Na pewno znajdą się bowiem kandydaci, którzy dane aspekty docenią”  - podkreśla Kajetan Słonina.

Badanie zostało przeprowadzone na grupie 7000 respondentów.

 

 

Powiązane tematy

Komentarze