Informacje

Fot. Freeimages/Jason Morrison
Fot. Freeimages/Jason Morrison

UE odrzuca skargę Polski i uderza w polską gospodarkę

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 5 maja 2016, 15:59

    Aktualizacja: 10 maja 2016, 12:05

  • 3
  • Powiększ tekst

Popularne „mentole” jednak znikną z rynku. Europejski Trybunał Sprawiedliwości odrzucił skargę Polski w sprawie zaostrzenia przepisów tego dotyczących. Unijna dyrektywa to jednak poważny cios dla naszej gospodarki.

Papierosy mentolowe będzie można kupić jeszcze tylko przez cztery lata – z rynku znikną w roku 2020. Doprowadzi do tego unijna dyrektywa z 2014 roku, która ma na celu wypełnienie obowiązków nałożonych na państwa w związku z konwencją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) o ograniczeniu użycia tytoniu.

Polska złożyła w tej sprawie skargę, ponieważ dyrektywa Unii Europejskiej to cios dla naszej gospodarki. Jako jeden z największych producentów tytoniu w Europie ucierpimy na ograniczeniu ich produkcji. Efektu jednak to nie przyniosło – skarga została odrzucona przez europejski Trybunał Sprawiedliwości.

>> Czytaj również: Wielka kradzież haseł do kont pocztowych

Polski rząd jest zdania, że takie decyzje nie powinny zapadać na arenie międzynarodowej, lecz powinny być podejmowane indywidualnie na szczeblu krajowym. Argumentowano to właśnie ścisłym związkiem ze stanem wewnętrznej gospodarki.

Te argumenty nie trafiły jednak ani do unijnych urzędników, ani do sędziów Trybunału Sprawiedliwości, którzy odrzucili właśnie skargę Polski. Ich zdaniem dyrektywa tytoniowa reguluje problem o wymiarze europejskim.

Odrzucenie skargi oznacza jednocześnie koniec całej sprawy, ponieważ upłynęły już pozostałe terminy umożliwiające złożenie kolejnych zastrzeżeń w kwestii kontrowersyjnej dyrektywy.

MK

Powiązane tematy

Komentarze