Informacje

IV Kongres PIU
IV Kongres PIU

Branża w cieniu toksycznych produktów finansowych. Senator Grzegorz Bierecki: Potrzebne są zmiany regulacyjne

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 10 maja 2016, 20:02

    Aktualizacja: 10 maja 2016, 20:04

  • 1
  • Powiększ tekst

Na IV Kongresie Polskiej Izby Ubezpieczeń nie zabrakło gorzkich słów pod adresem przedstawicieli branży ubezpieczeniowej. O błędach popełnionych przez ubezpieczycieli przypomniał m.in. Grzegorz Bierecki, szef senackiej komisji budżetu i finansów publicznych.

Senator podkreślił, że to właśnie PIU powinna zająć się badaniem nadużyć w taki sposób, aby w przyszłości nie podejmować złych i niekorzystnych dla klientów decyzji.

W przeszłości było sporo błędów. Zajmują się nimi sądy i mogą one ubezpieczycieli kosztować dużo pieniędzy – mówił Grzegorz Bierecki.

Senator Prawa i Sprawiedliwości zaapelował także o lepsze traktowanie ubezpieczanych i przypomniał, że nie wszyscy szefowie zakładów ubezpieczeniowych mogą spać spokojnie, bo ich klienci pozwali ich do sądów. - „Potrzebne są zmiany regulacyjne, które pozwolą branży ubezpieczeniowej normalnie funkcjonować. Nikomu nie zależy, by ten sektor gospodarki był w kryzysie, ale część zakładów zagrożona jest upadłością” - mówił senator Grzegorz Bierecki w trakcie IV Kongresu Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Szef senackiej komisji budżetu i finansów publicznych przypomniał także, że do dziś nie jest rozwiązany problem tzw. polisolokat, czyli ubezpieczeń inwestycyjnych. Szacuje się, że Polacy ulokowali w tych toksycznych produktach finansowych ponad 50 miliardów złotych. Zdaniem wielu ekspertów, Komisja Nadzoru Finansowego, która ma stać na straży odpowiednich zasad na rynku, nie zrobiła praktycznie nic, by zapobiec katastrofie wywołanej przez polisolokaty.

Senator PiS jest prawdziwym weteranem walki o dobro klientów poszkodowanych przez te toksyczne produkty. Od wielu miesięcy podejmuje się różnorodnych działań, które mają na celu m.in. bliższe przyjrzenie się tego typu usługom przez resorty finansów i sprawiedliwości.

Na IV Kongresie PIU senator Bierecki miał wielu sojuszników w walce ze złymi praktykami w branży ubezpieczeniowej. Przypomniał o nich m. in. były marszałek Sejmu Józef Zych, który zauważył, że przedstawiciele firm ubezpieczeniowych zapomnieli, że celem działalności w tej branży nie jest tylko i wyłącznie zysk, ale także dobro klienta. „Jako prawnik wstydziłbym się oferować świadczenia, które są nawet dwudziestokrotnie później podnoszone przez sąd” – mówi marszałek Zych w trakcie swojego wystąpienia.

Na kongresie wypowiadali się również: Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, Kazimierze Kleina, wiceprzewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Publicznych Senatu RP, Adam Hamryszczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Łukasz Piebiak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, a także Andrzej Lewiński, zastępca Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych i Jan Grzegorz Prądzyński, prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze