Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Fitch chce być jak Moody's? Agencja rewiduje w dół prognozy dla polskiej gospodarki

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 18 maja 2016
  • 14:39
  • 0
  • Tagi: biznes Fitch gospodarka prognoza makroekonomiczna rating Polski wzrost gospodarczy
  • Powiększ tekst

Agencja Moody's w ubiegłym tygodniu obniżyła perspektywę ratingu dla Polski. Agencja Fitch także rewiduje swoje poglądy. Ale obniżki ratingu nie planuje.

Agencja ratingowa Fitch zrewidowała w dół prognozy wzrostu dla polskiej gospodarki. Chodzi o wolniejsze tempo rozwoju, które może sprawić, że rząd nie utrzyma deficytu sektora finansów publicznych w odpowiednich ramach.

Do tej pory agencja przewidywała, że PKB Polski powiększy się o 3,5 proc. po ubiegłorocznym wzroście o 3,6 proc. W pierwszym kwartale tego roku polska gospodarka rozwija się jednak w mniejszym, 3-proc. tempie rok do roku, czyli najwolniej od dwóch lat. To nakazało analitykom Fitch zrewidować prognozy. Teraz utrzymują, że PKB Polski w 2016 roku powiększy się o 3,2 proc.

W komunikacie opublikowanym w środę Fitch pisze:

Cele fiskalne, które postawił sobie rząd, opierają się na założeniu szybkiego wzrostu PKB. Ze względu na to, że rząd może się znaleźć po presją, aby wypełnić swoje wyborcze obietnice, jakiekolwiek spowolnienie wzrostu, takie jak to widoczne w I kwartale br., stwarza ryzyko dla budżetu.

Długoterminowy Plan Finansowy Państwa, przyjęty pod koniec kwietnia, mówi, że w tym roku deficyt sektora finansów publicznych utrzyma się na ubiegłorocznym poziomie 2,6 proc. PKB, zaś w roku 2017 wzrośnie do 2,9 proc., by następnie maleć. W dokumencie założono, że tempo wzrostu gospodarki będzie przyspieszać - z 3,8 proc. w roku bieżącym do 3,9 proc. w 2017 roku i dalej do ponad 4 proc. w roku 2019.

Fitch jednak spodziewa się wyższych deficytów:

Ze względu na niższe prognozy wzrostu PKB i wpływów podatkowych, spodziewamy się nieco wyższych deficytów: na poziomie 2,8 proc. PKB w tym roku i 3,0 proc. PKB w 2017 r.

Za czynnik negatywny uznano by przekroczenie przez Polskę dopuszczalnego w UE limitu deficytu, czyli jego wzrostu powyżej 3 proc.

Według analityków agencji w 2017 roku deficyt mógłby zostać utrzymany poniżej wspomnianego progu i to nawet w przypadku, gdyby rząd obniżył wiek emerytalny lub podwyższył kwotę wolną od podatku. Rząd musiałby jednak zrezygnować z obniżki VAT.

Najbliższa aktualizacja oceny wiarygodności kredytowej Polski agencja Fitch planuje na lipiec.

Na razie jednak agencja nie widzi przesłanek do obniżenia samego ratingu Polski.

Fitch/ Rp.pl/ as/

Komentarze