Informacje

fot. FreeImages.com/ramzi hashisho
fot. FreeImages.com/ramzi hashisho

Policja rozbiła grupę handlarzy nielegalnym paliwem

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 2 czerwca 2016
  • 09:50
  • 0
  • Tagi: gospodarka podatki policja VAT wyłudzenie VAT zorganizowana grupa przestępcza
  • Powiększ tekst

Podatek VAT w wysokości przynajmniej 12,5 mln zł miała wyłudzić na nielegalnym handlu paliwem zorganizowana grupa przestępcza rozbita przez policjantów CBŚP z Poznania. Zatrzymanych zostało 7 osób, w tym szef grupy.

Według dotychczasowych ustaleń, przestępczy proceder miał trwać ok. dwóch lat. Podmioty gospodarcze zarejestrowane na tzw. słupy nie odprowadziły co najmniej 12,5 mln zł należności wobec skarbu państwa od sprowadzonego z Niemiec i wprowadzonego do obrotu na terenie Polski oleju napędowego.

Zespół prasowy Centralnego Biura Śledczego Policji podał w czwartek, że według szacunków grupa była w stanie zaopatrywać polski rynek w około 100 cystern nielegalnego paliwa tygodniowo.

Policjanci CBŚP z Poznania zatrzymali członków grupy wspólnie z funkcjonariuszami wywiadu skarbowego poznańskiego Urzędu Kontroli Skarbowej. W procederze miały brać udział osoby z Gdańska, Szczecina i województwa wielkopolskiego.

Sześciu zatrzymanym osobom poznańska prokuratura zarzuciła przestępstwa karne skarbowe i udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Dodatkowo jedna z osób usłyszała zarzut kierowania grupą przestępczą, a wszystkie - prania brudnych pieniędzy.

Podejrzanym, mężczyznom i kobiecie, grozi do 10 lat pozbawienia wolności. Dwie osoby zostały tymczasowo aresztowane.

(PAP)

Czytaj także: Niemieckie władze chcą odsyłać do Polski najbardziej radykalnych imigrantów

Komentarze