Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Lasy Państwowe będą zarabiać - chodzi o nawet 400 mln złotych

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 15 czerwca 2016, 14:19

  • 1
  • Powiększ tekst

Wynik finansowy za 2016 r. powinien się kształtować na podobnym poziomie co w ub.r. i wynieść ponad 400 mln zł - ocenił szef Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski. Firma wyda na inwestycje ponad 600 mln zł.

Tomaszewski poinformował, że przedsiębiorstwo w ciągu czterech pierwszych miesięcy br. zarobiło ponad 160 mln zł, a na koniec roku zysk powinien być zbliżony do tego za 2015 r., czyli wynieść ponad 411 mln zł.

Dyrektor generalny wyjaśnił, że przedsiębiorstwo chce zwiększać zyski z innych niż gospodarka leśna rodzajów działalności, dlatego rozwijana będzie infrastruktura turystyczna, noclegowa, czy sieć skupu i promocji dziczyzny. Obecnie gospodarka leśna stanowi ok. 90 proc. przychodów LP.

Dodatkowe przychody mają przynieść też leśne gospodarstwa węglowe (sprzedaż pochłoniętych przez lasy emisji CO2). Projekt ma ruszyć w 2017 r.

Tomaszewski poinformował ponadto, że LP w br. na inwestycje wydadzą 630 mln zł. Za te pieniądze ma być budowana m.in. infrastruktura krytyczna do składowania drewna w razie katastrof ekologicznych np. wiatrołomów. Place składowe mają być też wykorzystywane w przyszłości jako składowiska dla kruszyw.

Lasy zainwestować mają też w rozwój infrastruktury turystycznej, rekreacyjnej. "Chcemy stworzyć ofertę LP zawierającą elementy turystki, promocji historii i edukacji leśnej. Będziemy inwestować m.in. w rozwój infrastruktury noclegowej, budowę domków kempingowych. W przyszłości planujemy też realizację koncepcji klubowego korzystania z lasu, czyli wynajmu naszej infrastruktury dla stowarzyszeń" - wyjaśnił Tomaszewski.

Przedsiębiorstwo inwestować będzie także w badania naukowe. W Leśnym Banku Genów ma zostać stworzona komora kriogeniczna, w której w bardzo niskich temperaturach mają być przechowane niektóre gatunki drzew czy zwierząt. "Takie rozwiązanie pomoże nam reagować w sytuacji obniżki różnorodności biologicznej" - podkreślił szef LP. Wyjaśnił, że w banku mogłyby się znaleźć np. jajeczka pachnicy dębowej, czyli gatunku dużego chrząszcza, który jest związany ze starymi dziuplastymi drzewami.

Pachnica w Polsce została objęta ochroną w Polsce na mocy unijnej dyrektywy siedliskowej.

Tomaszewski powiedział też, że w Toruniu powstanie centrum szkolenia łowieckiego i strażników leśnych. Wyjaśnił, że powstanie tam m.in. strzelnica treningowa dla strażników.

PAP/ as/

Powiązane tematy

Komentarze