Informacje

fot. Pexels.com
fot. Pexels.com

Niemcy nie chcą wzmocnienia obecności wojsk NATO w Polsce

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 8 lipca 2016, 10:14

  • 3
  • Powiększ tekst

Większość Niemców dostrzega zagrożenie ze strony Rosji dla Polski i krajów bałtyckich, jest jednak przeciwna wzmocnieniu wschodniej flanki NATO poprzez wysłanie dodatkowych oddziałów wojskowych - wynika z sondażu Politbarometer dla ZDF.

50 proc. ankietowanych podziela opinię, że aktualna polityka rosyjska stanowi zagrożenie dla Polski, Litwy, Łotwy i Estonii. 39 proc. Niemców uważa, że takie zagrożenie nie istnieje.

Jak zaznacza telewizja ZDF, zwolennicy takich partii politycznych jak CDU/CSU, SPD i Zieloni w większości podzielają tezę o istniejącym zagrożeniu. Większość sympatyków postkomunistycznej Lewicy oraz prawicowej antyislamskiej Alternatywy dla Niemiec jest natomiast zdania, że Rosja nie zagraża Polakom i Bałtom.

Mimo przekonania o istnieniu zagrożenia 53 proc. uczestników ankiety sprzeciwia się wzmacnianiu przez NATO militarnej obecności na wschodnich rubieżach Sojuszu. Tylko 38 proc. wyraziło poparcie dla takich działań.

Reprezentatywny sondaż dla telewizji publicznej ZDF przeprowadził w dniach 4-7 lipca instytut Forschungsgruppe Mannheim.

(PAP)

Czytaj także: „New York Times”: Warszawa ma szansę zostać nową finansową stolicą świata

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze