Informacje

KNF wydała zgodę na przejęcie Banku BPH przez Alior Bank

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 19 lipca 2016, 15:40

  • 0
  • Powiększ tekst

Komisja Nadzoru Finansowego nie wyraziła sprzeciwu wobec przejęcia przez Alior Bank Banku BPH, z wyłączeniem działalności hipotecznej - podała Komisja.

Wcześniej, pod koniec czerwca br., zgodę na nabycie przez Alior Bank podstawowej działalności Banku BPH wydał UOKiK.

KNF poinformowała, że w związku z zamierzoną przez PZU i Aliora transakcją mającą skutkować przejęciem przez Alior Bank działalności Banku BPH, z wyłączeniem działalności hipotecznej, Komisja jednogłośnie wydała trzy niezbędne decyzje w tym przedmiocie. Po pierwsze - głosi komunikat - "brak sprzeciwu, co do zamiaru Alior Banku SA oraz PZU SA bezpośredniego nabycia przez Alior Bank SA akcji Banku BPH SA w liczbie zapewniającej przekroczenie 50 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy i udziału w kapitale zakładowym tego banku".

Komisja nie wyraziła też sprzeciwu - czytamy - "co do zamiaru General Electric Company i GE Investments Poland sp. z o.o. stania się podmiotem dominującym wobec Banku BPH SA od dnia nabycia akcji Banku BPH SA przez Alior Bank SA do dnia zarejestrowania przez sąd rejestrowy podwyższenia kapitału zakładowego Alior Banku SA w związku z podziałem Banku BPH SA, a następnie ich zamiaru przekroczenia 50 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Banku BPH SA w wyniku podziału Banku BPH SA".

KNF zezwoliła ponadto - napisano w komunikacie - zgodnie z kodeksem spółek handlowych - na podział Banku BPH przez przeniesienie na Aliora części majątku BPH obejmujących aktywa i pasywa, za wyjątkiem tzw. "działalności hipotecznej Banku BPH". Obejmuje ona - wyjaśniono - "portfel kredytów hipotecznych Banku BPH (wszelkie kredyty hipoteczne w PLN i innych walutach, udzielone na rzecz osób fizycznych na cele mieszkaniowe), zobowiązania finansowe wobec podmiotów z grupy GE oraz inne aktywa i pasywa związane z tym portfelem kredytów, a ponadto większościowy udział w BPH PBK Zarządzanie Funduszami sp. z o.o. (jedynym akcjonariuszu BPH Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych SA) oraz odpowiedzialność Banku BPH SA związaną z tymi podmiotami".

11 lipca Alior Bank ogłosił wezwanie na sprzedaż 66 proc. akcji banku BPH po 31,18 zł za akcję. Zapisy będą przyjmowane od 1 sierpnia br. do 16 sierpnia.

Grupa GE, która posiada obecnie 87,23 proc. udział w Banku BPH, zobowiązała się wcześniej, pod warunkiem spełnienia się określonych warunków zawieszających, sprzedać w wezwaniu określoną liczbę akcji za łączną cenę 1 mld 225 mln zł, przy czym - zgodnie z umową zawartą pomiędzy Alior Bankiem a Grupą GE - łączna cena może jeszcze podlegać korektom.

W rękach PZU jest 25,19 proc. akcji Alior Banku. Ubezpieczyciel od ubiegłego roku jest największym inwestorem instytucjonalnym w tym banku.

(PAP)

Czytaj także: Alior Bank wzywa do sprzedaży akcji BPH

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze