Informacje

fot. mat. prasowe NBP
fot. mat. prasowe NBP

NBP wprowadził okolicznościowe monety z okazji igrzysk w Rio

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano · 26 lipca 2016, 10:56

  • 1
  • Tagi: finanse gospodarka igrzyska olimpijskie igrzyska w Rio moneta kolekcjonerska moneta okolicznościowa NBP
  • Powiększ tekst

Narodowy Bank Polski z okazji rozpoczynających się 5 sierpnia w Rio de Janeiro igrzysk wprowadził do obiegu złotą i srebrną monetę okolicznościową z odniesieniem do dwóch dyscyplin - lekkoatletyki (rzut młotem) i kolarstwa górskiego.

Na awersie monety złotej umieszczony został układ gwiazd widniejący na fladze Brazylii – organizatora igrzysk w 2016 roku, a na rewersie symbol Polskiego Symbolu Olimpijskiego - postać kolarza górskiego podczas wyścigu oraz nawiązania do brazylijskiej fauny i flory.

Awers monety srebrnej przedstawia zarys toru, na którym obraca się zawodnik rzucający młotem oraz układ gwiazd, zaprezentowany już na monecie złotej. Na rewersie widoczny jest wizerunek zawodniczki rzucającej młotem, Polski Symbol Olimpijski oraz odwołania do brazylijskiej przyrody.

Projektantem monet „Polska Reprezentacja Olimpijska Rio de Janeiro 2016" jest Robert Kotowicz.

Monety są w sprzedaży od 26 lipca. Cena srebrnej dziesięciozłotówki wynosi 115 zł, a złotej dwustuzłotówki - 3100 zł. Przygotowano 30 tys. sztuk srebrnych i 2 tys. złotych dostępnych w sklepie internetowym "Kolekcjoner" oraz w oddziałach okręgowych NBP.

Igrzyska po raz pierwszy w historii odbędą się w Ameryce Południowej w dniach od 5 do 21 sierpnia.

(PAP)

Czytaj także: Kibice na igrzyskach w Rio mogą wydać nawet 1,7 mld euro

Komentarze