Informacje

fot. Facebook
fot. Facebook

USA: Legendy biznesu Trump i Buffet zmierzą się na zeznania podatkowe?

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 2 sierpnia 2016, 08:15

    Aktualizacja: 2 sierpnia 2016, 09:24

  • 3
  • Powiększ tekst

Popierający kandydaturę Hillary Clinton legendarny inwestor Warren E. Buffet, zajmujący czołowe miejsca na listach najbogatszych ludzi świata, zaproponował, żeby kandydat GOP Donald Trump spotkał się z nim i wymienił informacją o dochodach.

Donald Trump jest pierwszym kandydatem w wyborach prezydenckich w USA od 1976 roku, który nie chce ujawnić swych zeznań podatkowych. Jak twierdzi, będzie mógł to uczynić dopiero po zakończeniu audytu prowadzonego obecnie przez Urząd Podatkowy USA (Internal Revenue Service).

"Moja wiadomość dla niego (Donalda Trumpa - PAP) jest następująca. Też mam u siebie audyt, więc będę zachwycony, jeśli spotka się ze mną kiedy chce i gdzie chce, byle przed wyborami" - powiedział Buffet, główny akcjonariusz, przewodniczący rady nadzorczej oraz prezes Berkshire Hathaway. "Ja przyniosę informację o swoich dochodach, on swoją... i pozwolimy ludziom zadać pytania dotyczące poszczególnych pozycji tam zawartych" - dodał.

Odmowa ujawnienia zeznań podatkowych ściągnęła na Trumpa w poniedziałek krytykę dziennika "The New York Times". Trump - jak podkreśla gazeta - ubiega się o urząd prezydenta pozując na biznesowego guru, ale "czy naprawdę jest tak bogaty i utalentowany jak twierdzi?". "Czy naprawdę nie ma konfliktu interesów w Rosji, której hakerów poprosił o szpiegowanie swej rywalki Hillary Clinton?" - pyta "NYT".

W maju Trump usiłował tłumaczyć wyborcom, że nie może ujawnić swych zeznań podatkowych, ponieważ są one przedmiotem audytu amerykańskiego fiskusa; jednak urząd podatkowy ogłosił, że miliarder może upublicznić te dokumenty w każdej chwili - pisze "NYT".

Dziennik przypomniał też, że gdy cztery lata temu inny republikański kandydat, Mitt Romney, usiłował wymigać się od ujawniania swych zeznań podatkowych, Trump należał do grupy, która naciskała na Romneya, by je udostępnił. Pisze też, że Hillary Clinton zamieściła swe zeznania podatkowe na stronach internetowych jej sztabu wyborczego.

86-letni Warren E. Buffett to amerykański ekonomista, inwestor giełdowy, przedsiębiorca i filantrop. Jest powszechnie uważany za jednego z najlepszych inwestorów w skali globu. W 2015 zajął trzecie miejsce na liście najbogatszych ludzi na świecie. Bywa niekiedy nazywany "wyrocznią z Omaha" lub "mędrcem z Omaha" - od miasta w Nebrasce, gdzie się urodził.

Jest znany z hołdowania zasadom inwestowania w wartość oraz niezwykłej skromności. Prowadzi działalność dobroczynna na szeroką skalę. Obiecał przekazać 99 procent swojego majątku na cele charytatywne. Jest synem republikańskiego kongresmena Howarda Buffetta.

PAP/ as/

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze