Informacje

fot. Pexels.com
fot. Pexels.com

Władze miasta rozwiązane z powodu związków z mafią

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 11 sierpnia 2016, 10:16

  • 1
  • Powiększ tekst

Władze miejscowości Corleone, koło Palermo na Sycylii, gdzie urodzili się najważniejsi szefowie cosa nostra, zostały rozwiązane z powodu powiązań z mafią. Decyzję w tej sprawie podjął włoski rząd na wniosek szefa MSW Angelino Alfano.

Włoska prasa przypomina, że Corleone, cieszące się ponurą sławą na całym świecie jako rodzinne miasteczko bossów sycylijskiej mafii Bernardo Provenzano i Toto Riiny oraz jej kolebka znalazło się w ostatnim czasie w centrum polemik. Jedną z najgłośniejszych dyskusji w całym kraju wywołała procesja religijna, która zatrzymała się przed domem, w którym mieszka żona Riiny, odbywającego karę dożywocia. Wyszła ona na balkon, by pozdrowić uczestników procesji.

W sprawie gestu uznanego za wyraz hołdu dla byłego bossa bossów cosa nostra i jego rodziny karabinierzy wszczęli śledztwo. To dochodzenie wykazało rodzinne powiązania między żoną bossa a członkiem religijnego bractwa, organizatora ceremonii religijnej.

Nie to jednak było powodem rozwiązania zarządu gminy, ale ujawnione w innym dochodzeniu powiązania między mafiosami a firmami, realizującymi przetargi na roboty publiczne. Jeden z pracowników urzędu miejskiego został aresztowany.

Nigdy wcześniej w historii nie rozwiązano władz tej miejscowości, która - jak się zauważa - od lat walczy o poprawę swego wizerunku i chce uwolnić się od stereotypowych skojarzeń z mafią.

Miejscowy działacz związkowy Dino Paternostro komentując obecną decyzję Rady Ministrów oświadczył, że "stało się coś nieuchronnego".

"To bolesny moment dla tylu uczciwych obywateli Corleone"- dodał.

Polityk centrolewicowej Partii Demokratycznej Fausto Raciti stwierdził: "To, co się wydarzyło, nie dziwi".

Przypomina się, że zmarły przed kilkoma tygodniami, skazany na kilkukrotne dożywocie szef szefów sycylijskiej mafii Bernardo Provenzano, który był poszukiwany na całym świecie przez ponad 40 lat, został w 2006 roku aresztowany w swej kryjówce w gospodarstwie rolnym w Corleone.

Także na wniosek szefa MSW rozwiązano z powodu powiązań z mafią zarząd miejscowości Tropea w Kalabrii.

W ciągu ostatnich 25 lat za związki z mafią rozwiązano władze około 260 miast i miasteczek w całym kraju.

(PAP)

Czytaj także: Dworzec za 1,7 mld złotych będzie bezużyteczny? O tym zdecyduje Unia Europejska

Powiązane tematy

Komentarze