Informacje

fot. PAP/EPA/YARA NARDI / ITALIAN RED CROSS / HANDOUT
fot. PAP/EPA/YARA NARDI / ITALIAN RED CROSS / HANDOUT

Alarmujące dane ONZ: aż 130 mln osób potrzebuje pomocy humanitarnej

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 19 sierpnia 2016, 16:42

    Aktualizacja: 19 sierpnia 2016, 16:42

  • 0
  • Powiększ tekst

130 mln osób poszkodowanych w konfliktach zbrojnych, wojnach, katastrofach naturalnych czy prześladowaniach potrzebuje pomocy humanitarnej - alarmuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Obchodzony w piątek Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2008 r. Wybór tej daty ma związek z tragicznym zdarzeniem, do którego doszło 19 sierpnia 2003 r., kiedy to 22 pracowników humanitarnych zginęło wskutek wybuchu bomby w siedzibie ONZ w Bagdadzie, stolicy Iraku.

"130 milionów ludzi potrzebuje pomocy humanitarnej. Gdyby mieszkali w jednym kraju, byłoby to pod względem wielkości 10. państwo na świecie" - napisał sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun w specjalnym oświadczeniu.

Hasło tegorocznego Światowego Dnia Pomocy Humanitarnej "One Humanity" - jak wskazał Ban Ki Mun - oznacza, że "powinniśmy się zjednoczyć w imię wspólnego człowieczeństwa i pokazać, że nie pozostawimy nikogo bez pomocy".

Sekretarz Generalny ONZ zaapelował o solidarność i podkreślił, że jeszcze nigdy tak wielu ludzi na raz nie było ofiarami długotrwałego ubóstwa, katastrof naturalnych lub wojen.

"Ale ważniejsi od statystyk są ludzie, którzy kryją się za liczbami. Ludzie (), którzy nie mają wystarczających środków do życia i codziennie muszą dokonywać niemożliwych wyborów. To rodzice, którzy muszą wybierać między tym, czy nakarmić, czy wyleczyć swoje dziecko, dzieci, które muszą wybierać między szkołą a pracą zarobkową i rodziny, które muszą wybierać między pozostaniem w bombardowanym mieście a niepewnym losem uchodźcy" - podkreślił Ban Ki Mun.

Z okazji tegorocznego dnia Polska Akcja Humanitarna, która od prawie 25 lat angażuje się w pomoc ofiarom konfliktów zbrojnych i klęsk żywiołowych, zaprasza do Krakowa na wystawę zdjęć Macieja Moskwy "Syria: odcięci przez wojnę". Wystawa będzie czynna od piątku do 7 września na Pl. Wolnica na Kazimierzu.

(PAP)

Czytaj także: Grecy domagają się 270 mld euro reparacji wojennych od Niemiec. „Zrobimy wszystko, co konieczne”

Powiązane tematy

Komentarze