Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Tysiąc mieszkań z programu Mieszkanie+ w Poznaniu

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 12 października 2016, 10:17

  • 1
  • Powiększ tekst

W Poznaniu w ramach rządowego programu mieszkanie plus może powstać około tysiąca mieszkań na wynajem. Władze miasta podpisały dziś w tej sprawie list intencyjny ze spółką BGK Nieruchomości.

Wiceprezydent Poznania Tomasz Lewandowski podkreślił na konferencji prasowej, że władze miasta "z entuzjazmem" przyjęły zapowiedzi rządu Beaty Szydło odnośnie programu. "Jeżeli są plany wydatkowania dość dużych środków na budownictwo mieszkaniowe, to oczywistym dla nas jest, że Poznań w te projekty będzie chciał wejść. Jako jeden z pierwszych samorządów zgłosiliśmy deklarację przystąpienia do tego programu" - powiedział.

Wiceprezydent stwierdził, że obowiązkiem miasta jest zapewnienie mieszkań osobom najbardziej potrzebującym. "Mimo że w Poznaniu mamy niskie bezrobocie, rozwój gospodarczy w mieście jest na zadowalającym poziomie, liczba osób potrzebujących mieszkań, wykluczonych społecznie z powodu braku mieszkania jest bardzo duża. Stąd determinacja ze strony prezydenta i władz miasta" - powiedział.

Miasto wskazało nieruchomości o powierzchni ponad 11 ha, na których mogłyby powstać mieszkania. Jak pokreślił Lewandowski, zaproponowane lokalizacje są dobrze usytułowane i umożliwiają szybkie rozpoczęcie inwestycji.

Reprezentujący spółkę BGK Nieruchomości Janusz Kobeszko poinformował, że w najbliższych miesiącach powinny być gotowe umowy z miastami, które najszybciej zgłosiły zainteresowanie programem. Pytany o to, kiedy pierwsi poznaniacy będą mogli się wprowadzić do nowych mieszkań powiedział, że proces inwestycyjny może potrwać do półtora roku.

Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann zauważył, że na przykładzie Poznania widać, że rządowy program może być realizowany także we współpracy z samorządami, których władze różnią się od ekipy rządowej "politycznie, ideowo, czy światopoglądowo". Prezydentem Poznania jest Jacek Jaśkowiak (PO).

Mieszkanie plus to rządowy program, który zakłada m.in. budowę mieszkań na wynajem, z opcją dojścia do własności. Inwestycje mieszkaniowe będą realizowane na zasadach rynkowych, na nieruchomościach będących obecnie w posiadaniu m.in. gmin i Skarbu Państwa, z wykorzystaniem finansowania z funduszu zarządzanego przez BGK Nieruchomości.

Powstałe w ramach programu mieszkania mają się charakteryzować umiarkowanymi czynszami, dostępnymi także dla słabiej uposażonych rodzin. Jak podało biuro prasowe Urzędu Miasta Poznania, to pozwoli im m.in. ograniczyć konieczność zadłużania się, oraz wzmocni ich mobilność i elastyczność na rynku pracy. Zadaniem programu jest też poprawa sytuacji młodych rodzin, dla których uzyskanie mieszkania będzie stanowiło podstawę do podjęcia decyzji o posiadaniu większej liczby dzieci.

PAP/ as/

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze