Informacje

Przyszłość OFE zostanie dopiero uzgodniona

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 18 listopada 2016, 13:43

    Aktualizacja: 18 listopada 2016, 14:11

  • 0
  • Powiększ tekst

W trakcie uzgodnień będzie okazja do doprecyzowania i wyjaśnienia zapisów przygotowanych przez resort rodziny i pracy propozycji rekomendacji dotyczących przeznaczenia środków z OFE - napisały we wspólnym oświadczeniu resort rodziny i resort finansów.

Trzymamy się wcześniejszych ustaleń; myślę, że są kwestie techniczne, organizacyjne, ale jak pan prezes Jarosław Kaczyński powiedział na kongresie na początku lipca, tej wersji się trzymamy zdecydowanie. Środki OFE będą przekazane do ludzi w tym zakresie, w którym są zainwestowane w akcjach polskich, czyli tak jak mówiliśmy na początku lipca - powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki.

PAP dotarła do projektu informacji rządu i rekomendacji po przeglądzie systemu emerytalnego, który przygotował resort rodziny i pracy. Zgodnie z rozesłanym do uzgodnień międzyresortowych i opinii strony społecznej oraz Rady Dialogu Społecznego projektem reszta środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych miałaby trafić na Fundusz Rezerwy Demograficznej i zostać zapisana na indywidualnych kontach w ZUS.

W piątek resorty napisały w komunikacie, że propozycja takiego zapisu informacji powinna być interpretowane "jako zgodna z koncepcją przedstawioną w ramach Programu Budowy Kapitału, tj. przekazaniem 25 proc. aktywów OFE na Fundusz Rezerwy Demograficznej, a pozostałej części do systemu III filarowego". Trzeci filar to indywidualne konta emerytalne. "Dokument będzie obecnie uzgadniany, co będzie okazją do doprecyzowania i wyjaśnienia jego zapisów" - dodano w komunikacie resortów.

Wicepremier Mateusz Morawiecki w lipcu przedstawił Program Budowy Kapitału, jako element jego "Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju". Zakładał on m.in. przekazanie od 1 stycznia 2018 roku 75 proc. aktywów OFE (103 mld zł) na Indywidualne Konta Emerytalne wszystkich 16,5 mln uczestników OFE, czyli ok. 6,3 tys. zł na osobę, a także przekazanie pozostałych 25 proc. aktywów OFE do Funduszu Rezerwy Demograficznej. Wprowadzony miałby być też powszechny system dobrowolnych pracowniczych programów emerytalnych w sektorze przedsiębiorstw, czyli tzw. Pracowniczych Planów Kapitałowych.

W projekcie informacji, który przygotował resort rodziny i pracy, zapisano: "Proponuje się rozważyć przekazanie środków z OFE do Funduszu Rezerwy Demograficznej a kwoty środków wynikających z wysokości aktywów zgromadzonych na rachunkach w OFE zapisać na subkontach w ZUS.

W wersji rekomendacji - tzw. Białej Księgi, którą pod koniec października do resortu rodziny wysłał ZUS, według informacji PAP był zapis, by pozostałe jeszcze na kontach w OFE środki w 25 proc. trafiły na Fundusz Rezerwy Demograficznej, a w 75 proc. na Indywidualne Konta Emerytalne, prowadzone w ramach obecnego tzw. III filara ubezpieczeń społecznych, czyli tak, jak w propozycji Morawieckiego.

PAP, MAS

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze