Informacje

Fot. PAP/Rafał Guz
Fot. PAP/Rafał Guz

Sasin: Nadal chcemy doprowadzić do podwyżki kwoty wolnej do 8 tys. zł

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 26 listopada 2016, 14:55

  • 6
  • Powiększ tekst

Podniesienie kwoty wolnej do 8 tys. zł to nasz cel, do którego w kolejnych latach będziemy dążyć - powiedział szef sejmowej komisji finansów Jacek Sasin (PiS). Jak dodał, podwyższenie kwoty wolnej do tego poziomu w tej chwili "oznaczałoby ubytek w budżecie na poziomie minimum 16 mld zł".

Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki zapowiedział, że kwota wolna od podatku dla najmniej zarabiających wzrośnie do 6,6 tys. zł. Oznacza to, że dochody na poziomie minimum egzystencji nie będą opodatkowane. Ale jak wynika ze słów Jacka Sasina, szefa sejmowej komisji finansów publicznych, PiS chce doprowadzić do podniesienia tej stopy.

Oczywiście 8 tysięcy złotych to jest nasz cel, do którego chcemy dążyć, jedna jednolita kwota dla wszystkich. Dzisiaj automatyczne podwyższenie kwoty wolnej do ośmiu tysięcy oznaczałoby ubytek w budżecie na poziomie minimum 16 mld zł. A na to nie możemy sobie pozwolić. Szukamy takiego rozwiązania, które odpowiadałoby na wyrok TK, nie rujnowało budżetu i było społecznie akceptowalne. Wprowadzenie mechanizmu, który daje pewne preferencje biedniejszym, a z drugiej strony ci, którzy mają wysokie dochody - powyżej 127 tysięcy zł rocznie - kwoty wolnej nie mają, czyli mają realny ubytek 50 zł miesięcznie z podatków, jest rzeczywiście akceptowalne społecznie - dodał.

Sasin zaznaczył, że PiS chce maksymalizować wpływy budżetowe, co mogłoby pozwolić m.in. na podwyższenie kwoty wolnej do 8 tys. w kolejnych latach.

To już się dzieje. Po trzech kwartałach tego roku mamy wpływy podatkowe wyższe o prawie 14 miliardów złotych, czyli mamy prawie 8 proc. wzrost ściągalności podatków. Są kolejne rozwiązania uszczelniające system podatkowy i w przyszłym roku przyniosą one odczuwalny wzrost wpływów podatkowych do budżetu i spowodują, że będziemy mogli spełniać kolejne obietnice - powiedział.

Zgodnie z informacją uzyskaną w resorcie finansów, dla podatników zarabiających więcej niż 6,6 tys. zł rocznie a mniej niż 11 tys. zł, kwota wolna będzie stopniowo zmniejszać się do dzisiejszego poziomu, czyli 3091 zł. Podatnicy osiągający dochód pomiędzy 11 tys. zł a 85 tys. 528 zł rocznie będą opodatkowani na dotychczasowych zasadach, z kwotą wolną wynoszącą 3091 zł. Powyżej dochodu 85 tys. 528 zł rocznie kwota wolna ulegnie stopniowemu zmniejszeniu, zaś podatnicy zarabiający więcej niż 127 tys. zł nie będą mieli kwoty wolnej.

Według MF na zmianie przepisów zyska około 3 mln najmniej zamożnych podatników, około 21 mln podatników jej nie odczuje, a prawo do kwoty wolnej straci 650 tys. najwięcej zarabiających podatników z drugiego progu podatkowego.

Podniesienie kwoty wolnej do 6,6 tys. zł ma nastąpić w drodze senackiej poprawki do nowelizacji ustawy o PIT i CIT, która wydłuża do 1 stycznia 2018 roku dotychczasową kwotę wolną od podatku.

PAP, MAS

Powiązane tematy

Komentarze