Informacje

MIiB: za kilka dni ogłosimy przetarg na nowy system poboru opłat

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 6 grudnia 2016
  • 11:02
  • 1
  • Tagi: finanse infrastruktura drogowa opłata za drogi
  • Powiększ tekst

W ciągu kilku dni ma być ogłoszony przetarg na nowy system poboru opłat na drogach - poinformował we wtorek wiceszef resortu infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit. Postępowanie ma być dwuetapowe, a operator ma być znany do listopada 2017 roku.

W zasadzie wszystko jest przygotowane i będziemy z tym ruszać za kilka dni - powiedział dziennikarzom Szmit pytany o to, kiedy resort infrastruktury ogłosi przetarg na nowy system opłat. Umowa z firmą Kapsch zarządzającą systemem viaToll wygasa bowiem w listopadzie 2018 roku.

Wiceminister zapewnił, że zostanie wybrane takie rozwiązanie, które "będzie naszym zdaniem najefektywniejsze, najskuteczniej pobierające opłaty, ale i też wygodne dla użytkowników dróg". "To są nasze główne parametry, którymi będziemy się kierować przy wyborze oferentów" - podkreślił.

Szmit wyjaśnił, że postępowanie będzie dwuetapowe - w pierwszym wskazane mają być warunki ogólne, jakie firmy powinny spełnić. >Sprawdzimy ich możliwości, potencjał - czy są w stanie tak poważne zadanie wykonać, a potem, w drugim etapie, będziemy rozmawiali o szczegółowych projektach - dodał.

Wiceszef MIB wskazał, że nowy system ma zostać wprowadzony na tych odcinkach dróg, gdzie działa viaToll, z "opcją poszerzenia".

Takie poszerzenie będzie niezbędne w najbliższych latach. Będziemy oddawali kolejne drogi ekspresowe, będziemy mieli autostrady. Zapadła decyzja, że będziemy w niewielkim stopniu rozszerzać system na drogi krajowe, żeby utrzymać spójność sieci poboru opłat - mówił.

Na pytanie, kiedy procedura przetargowa się zakończy, Szmit odpowiedział, iż zgodnie z umową nastąpi to do 2 listopada 2017 r. Wtedy ma być znany operator systemu.

ViaToll to system elektronicznego poboru opłat obowiązujący na wybranych odcinkach polskich dróg od lipca 2011 r. Obowiązuje każdego kierowcę poruszającego się po drogach płatnych pojazdem samochodowym lub zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony oraz autobusem, niezależnie od dopuszczalnej masy całkowitej.

(PAP)

Komentarze