Startuje nowy system poboru opłat drogowych e-TOLL
Systemem opłat e-TOLL, który właśnie uruchomiono, objęto m.in. sieć płatnych dróg o długości ok. 3,7 tys. km dla ciężarówek - powiedział w czwartek minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński podczas konferencji prasowej przy autostradzie A2 w Strykowie niedaleko Łodzi
Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa uruchomiły nowy system opłat drogowych e-TOLL, który wykorzystuje wskazania geopozycyjne z satelity. E-TOLL będzie do jesieni działał równolegle z innymi systemami opłat.
„System jest dostępny na 3,7 tys. km dróg dla pojazdów ciężarowych, a na niektórych odcinkach autostrad dla aut osobowych. Nowoczesne państwo zapewnia obywatelom wygodne, cyfrowe rozwiązania. I takim rozwiązaniem jest uruchomiony dziś system E-TOLL” - powiedział minister finansów, funduszy i polityki regionalnej. Dodał, że jest już dostępna aplikacja na smartfony, dzięki której można płacić na autostradach.
„Chcemy, aby płynny przejazd bez zatrzymywania się przed bramkami autostradowymi był możliwy od 1 grudnia 2021 r.” - podkreślił minister.
„To jeden z większych systemów teleinformatycznych zrealizowanych przez administrację państwową” - przekazała w czwartek szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska, dodając, że e-TOLL znacznie ułatwi pobieranie opłat.
E-TOLL to technologia nowoczesnego pozycjonowania satelitarnego. Wraz z rozpoczęciem nowego sposobu poboru opłat na odcinkach płatnych autostrad, korzystający z niego kierowcy powinny korzystać z prawych, skrajnych pasów przejazdowych.
Nowy sposób poboru opłat drogowych zastąpi system viaTOLL, który wygaśnie 30 września 2021 r.
Aby korzystać z E-TOLL, wystarczy się zarejestrować się na stronie internetowej systemu z wykorzystaniem Internetowego Konta Klienta. System kosztował ponad 300 mln zł, a nad jego wdrożeniem pracowało ponad 400 osób.
Czytaj też: Opłaty drogowe: Zobacz co się zmieni!
PAP/KG