Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Wicepremier Morawiecki zainaugurował wielki program dla Polski Wschodniej

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 14 grudnia 2016, 12:19

  • 8
  • Powiększ tekst

Z udziałem wicepremiera Mateusza Morawieckiego w środę w siedzibie MR podpisano umowy o dofinansowaniu inwestycji transportowych wspieranych ze środków unijnego Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.

"Inwestycje, które otrzymują dziś dofinansowanie, pokazują zmianę podejścia do wydatkowania środków unijnych w Polsce. Uważamy, że inwestycje w infrastrukturę mają służyć rozwojowi obszarów, na których się znajdują. Mają generować PKB, a nie głównie koszty, jak stadiony i baseny" - powiedział w trakcie uroczystości wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Umowa na prace na liniach kolejowych 68 i 565 na odcinku Lublin - Stalowa Wola Rozwadów została podpisana między Centrum Unijnych Projektów Transportowych a PKP PLK SA, zaś umowa na rozwój ekologicznego transportu w Olsztynie - między PARP a miastem Olsztyn.

MR podało, że łączna długość odcinków linii kolejowych między Lublinem a Stalową Wolą objętych projektem modernizacji wynosi nieco ponad 105 km. Celem inwestycji jest zwiększenie prędkości oraz przepustowości infrastruktury kolejowej zarówno dla przewozów towarowych, jak i pasażerskich. Zmodernizowana trasa przejmie znaczną część ruchu pociągów towarowych z Kopalni Węgla Kamiennego "Bogdanka" do Elektrowni "Połaniec".

Całkowita wartość inwestycji wynosi blisko 569 mln zł. Zakończenie jej realizacji jest planowane na 2020 r. - czytamy w komunikacie.

Projekt "Rozwój transportu zbiorowego w Olsztynie - łańcuchy ekomobilności" zakłada budowę węzła przesiadkowego przy Dworcu PKP i PKS, przebudowę układu ulic w centrum Olsztyna, zakup nowych tramwajów oraz rozbudowę systemu dróg rowerowych w tym mieście. Zmiany mają upłynnić ruch w zatłoczonych rejonach Olsztyna, poprawić bezpieczeństwo ruchu i skrócić czas podróży komunikacją miejską - poinformowało MR.

Według Ministerstwa, inwestycja będzie kosztować prawie 104,6 mln zł, a prace mają zakończyć się do 2018 r.

"Program Operacyjny Polska Wschodnia jest moim oczkiem w głowie, ponieważ służy nadrabianiu nierzadko wielowiekowych zapóźnień cywilizacyjnych. Pomaga w realizacji programu nieżyjącej już minister rozwoju regionalnego Grażyny Gęsickiej, która zauważyła, że Polska musi być tak dla mieszkańców metropolii, jak i małych miast i wsi, tak Wielkopolski, jak i i Podlasia" - powiedział Morawiecki.

"Wraz z Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa chcemy odejść od rozwijania każdej dziedziny transportu osobno" - oświadczył sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Jerzy Kwieciński. "Pierwotnie dzisiejsze podpisanie umów było planowane na przyszły rok, jednak dzięki wytężonej pracy beneficjentów i wykonawców stało się to możliwe już teraz" - podkreślił.

"Do tej pory w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia skupialiśmy się na wspieraniu przedsiębiorców i transporcie drogowym. Obecnie skupiamy się na budowie magistral kolejowych łączących miasta wojewódzkie w tej części kraju. Przeznaczymy na ten cel 330 mln euro z funduszy unijnych. Pozwoli to na zrealizowanie przynajmniej ośmiu inwestycji. Na rozwój zrównoważonego transportu w miastach Polski Wschodniej wydamy 440 mln euro z UE" - poinformował wiceminister rozwoju Adam Hawryszczak.

PAP/ as/

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze