Kongres Polska Wielki Projekt rusza już dziś!
Już dziś w Warszawie startuje kongres Polska Wielki Projekt! Gośćmi kongresu będą m.in. premier Mateusz Morawiecki, wicepremierzy Jacek Sasin i Piotr Gliński oraz przedstawiciele świata nauki i kultury. W sobotę zostanie wręczona nagroda im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
Kongres, który potrwa od piątku do niedzieli, odbywać się będzie w Arkadach Kubickiego. Prof. Zdzisław Krasnodębski z rady programowej w rozmowie PAP podkreślił, że kongres jest miejscem, gdzie intelektualiści, ludzie kultury, artyści spotykają się ze środowiskiem politycznym. „Ponieważ nie jest to impreza polityczna, czy stricte partyjna, więc wyznacza też nowe kierunki, toruje drogę nowym pomysłom” - zauważył profesor.
„Kongres będzie poświęcony suwerenności w różnych jej znaczeniach” - powiedział Krasnodębski. Jak poinformował, debaty będą toczyły się wokół kwestii gospodarczych, relacji wewnątrz Unii Europejskiej, a także kultury czy urbanistyki. „Spodziewamy się, że da to nowy impuls do nowych działań, nowych pomysłów, które potem będą przełożone na praktykę polityczną” - dodał.
Pierwszego dnia kongres otworzy debata „Globalna przebudowa. Konsekwencje wojny na Ukrainie dla ładu europejskiego i światowego”, w której głos zabiorą Mateusz Morawiecki, b. szef MSZ Jacek Czaputowicz, europoseł i negocjator polskiego członkostwa w UE Jacek Saryusz-Wolski oraz b. szef MON Jan Parys.
W debacie „Podmiotowość gospodarcza w Unii Europejskiej” wezmą udział m.in. pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej Jadwiga Emilewicz, Bartosz Marczuk, wiceprezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju, socjolog i politolog prof. Tomasz Grosse i profesor nauk ekonomicznych Grigoris Zarotiadis z Uniwersytetu w Salonikach.
W dyskusji „Regionalne odpowiedzi na neoimperializm” uczestniczyć będą: filozof, europoseł Ryszard Legutko i historyk David Engels, a rozmowie „Polska i Francja – nowe przywództwo w Europie?” - prof. Krasnodębski, historyk Phillipe Fabry, czy doradca polityczny Eryk Mistewicz.
„Made in Poland – polski sukces za granicą” - panel, który otworzy drugi dzień kongresu, to dyskusja z udziałem szefa MAP Jacka Sasina, członka zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Zdzisława Sokala oraz prezesa FAKRO Ryszarda Florka.
Natomiast w debacie „Sprawiedliwy pokój – reparacje, zadośćuczynienie, pojednanie” uczestniczyć będą m.in. historyk Spero Simeon Z. Paravantes (Uniwersytet w Utrechcie), dziennikarz i filozof Omiros Tachmazidis i prezes fundacji Ovaherero Genocide Uria Nandiuasora Mazeingo.
Nad przyszłością konserwatyzmu debatować będą Mary Eberstadt (Catholic Information Center oraz Faith & Reason Institute), filozof polityki Zbigniew Stawrowski i pisarz Bronisław Wildstein.
W panelu „Quo vadis universitas?” wezmą udział filozof Brett Bourbon (Uniwersytet w Dallas), teolog Jacob Phillips (Uniwersytet St. Mary w Londynie) i publicysta Nicholas Eberstadt (American Enterprise Institute).
W niedzielę, ostatniego dnia kongresu, zaplanowano panel „Zielone miasta przyszłości” z udziałem dyrektora Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki Bolesława Stelmacha, architekta i urbanisty Jana Beliny-Brzozowskiego (BBGK Architekci) i Urszuli Forczek-Brataniec (Katedra Architektury Krajobrazu). Natomiast w panelu „Wojna i kultura” rozmawiać będzie wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, historyk, prof. Wojciech Roszkowski i p.o. dyrektora generalnego rezerwatu Ławra Kijowsko-Peczerska Maksym Ostapenko.
W sobotę podczas uroczystości wręczona zostanie nagroda im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, a w niedzielę - medal „Odwaga i Wiarygodność”.
Krasnodębski podkreślił, że nagroda im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego jest przeznaczona dla twórców. Jak dodał, ostatnio wyróżniono m.in. profesora Andrzeja Nowaka czy profesora Ryszarda Legutko. „Nagradzamy nie tylko za wybitność, ale także za wartości, które twórczość tego wybitnego twórcy reprezentuje. Nagradzamy kogoś, kto w nowoczesny sposób kontynuuje polską tradycję, buduje polską kulturę, a nie ją destruuje czy z nią zrywa” - zaznaczył.
Jak dodał profesor, medal „Odwaga i Wiarygodność” jest wręczany osobom z zagranicy, które przyczyniają się do promowania dobrego imienia Polski. „Mogę zdradzić, że tym razem ten medal zostanie wręczony Brytyjczykowi” - poinformował.
Zapraszamy do oglądania wywiadów nagranych podczas kongresu na wGospodarce.pl oraz telewizji wPolsce.pl!
PAP/ as/
CZYTAJ: