Informacje

 Premiera plenerowej instalacji artystycznej na łódzkim Starym Rynku w sierpniu 2016, Projekt stworzył  Jerzy Janiszewski - grafik i projektant, autor legendarnego znaku Solidarności, fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Premiera plenerowej instalacji artystycznej na łódzkim Starym Rynku w sierpniu 2016, Projekt stworzył Jerzy Janiszewski - grafik i projektant, autor legendarnego znaku Solidarności, fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Trzech mocnych konkurentów Łodzi w rywalizacji o organizację Expo 2022

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 15 grudnia 2016, 22:52

  • 1
  • Powiększ tekst

Minneapolis, Rio de Janeiro i Buenos Aires będą konkurować z Łodzią o możliwość organizacji tzw. małego Expo 2022. Lista kandydatów została ogłoszona w czwartek wieczorem na stronie Światowego Biura Wystaw (BIE).

International Expo, czyli tzw. małe Expo, są organizowane co pięć lat między wystawami światowymi i mają tematykę ograniczoną do jednego konkretnego problemu. W przypadku Łodzi, która jako jedyny kandydat zgłosiła wcześniej oficjalnie swój akces na forum BIE w Paryżu, na temat wystawy wybrano rewitalizację obszarów miejskich.

Proces zgłaszania kandydatur do organizacji małego Expo zakończył się o godz. 18 w czwartek. Jednocześnie na stronie BIE pojawiła się informacja o krajach, które w najbliższych miesiącach będą konkurentami Polski w staraniach o przyznanie prawa do organizacji wydarzenia.

Stany Zjednoczone zgłosiły kandydaturę Minneapolis, które chce przedstawić szeroko pojętą problematykę zdrowotną pod hasłem "Zdrowi Ludzie, Zdrowa Planeta". Na przeszkodzie w realizacji tych planów może stanąć fakt, że USA nie są obecnie członkiem BIE.

Kandydatem Brazylii jest Rio de Janeiro z mottem dotyczącym zrównoważonego rozwoju miast metropolitalnych, natomiast Argentyna chce zaprosić do Buenos Aires, by przedstawić temat "Nauka, Innowacje, Sztuka i Kreatywność dla Rozwoju Ludzkości".

Wszyscy kandydaci przedstawią swoje projekty w czerwcu przyszłego roku na forum Zgromadzenia Ogólnego BIE, natomiast w listopadzie odbędzie się głosowanie z udziałem 169 członków tej międzynarodowej organizacji.

PAP, sek

Powiązane tematy

Komentarze