Informacje

Ponad 110 mln zł na budowę gazociągu Hermanowice-Strachocina

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano · 22 grudnia 2016, 16:26

  • 0
  • Tagi: biznes energetyka gaz gospodarka
  • Powiększ tekst

Ponad 110 mln złotych otrzymał operator systemu przesyłu gazu Gaz System na budowę gazociągu Hermanowice-Strachocina. To ważny fragment Korytarza Gazowego Północ - Południe - poinformował w czwartek Gaz System.

Całkowity koszt budowy gazociągu ma wynieść ok. 288 mln zł. Jej zakończenie przewidywane jest na 2019 r.

Pieniądze pochodzą z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Inwestycja pozwoli na pełne wykorzystanie mocy podziemnego magazynu gazu w Strachocinie, a także współpracę naszego systemu przesyłowego z nowym interkonektorem gazowym Polska-Słowacja.

Będzie to ważny element w integracji nie tylko polsko-słowackiego systemu przesyłowego, ale też polskiego i ukraińskiego, zwłaszcza w kontekście planowanej budowy nowego gazociągu Polska-Ukraina, który ma przebiegać między węzłem Hermanowice po stronie polskiej, a węzłem Bliche Volytsia po stronie ukraińskiej.

Gazociąg Hermanowice-Strachocina to ważny element wschodniej nitki Korytarza Gazowego Północ-Południe. Jego licząca ok. 72 km trasa przebiegać będzie przez gminy województwa podkarpackiego: Przemyśl, Fredropol, Ustrzyki Dolne, Bircza, Tyrawa Wołoska, Dydnia i Sanok.

Celem projektu jest wzrost bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz modernizacja i rozbudowa systemu przesyłowego w rejonie południowo-wschodniej części Polski. Inwestycja umożliwi zwiększenie przepustowości systemu przesyłowego, co uatrakcyjni tereny pod nowe inwestycje oraz wzmocni bezpieczeństwo transportu gazu w regionie - podkreślił operator.

Projekt uzyskał już niezbędne pozwolenie na budowę.

Oprac SzSz (PAP)

Komentarze