Informacje

UE jest bliska zawarcia umowy o wolnym handlu z Japonią

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 26 stycznia 2017
  • 15:11
  • 0
  • Tagi: Japonia UE umowa o wolnym handlu
  • Powiększ tekst

UE jest bliska zawarcia porozumienia o wolnym handlu z Japonią, jednak na tych ostatnich etapach negocjacje wymagają doprecyzowania - poinformował w czwartek w Warszawie wiceszef Dyrekcji Generalnej ds. Handlu w Komisji Europejskiej Mauro Petriccione.

Podobnie jak w grudniu, jesteśmy dziś bardzo blisko zawarcia umowy, ale jak wiadomo, ostatnie etapy negocjacji - nawet jeśli nie dotyczą spraw wielkich - są zawsze najtrudniejsze – powiedział na konferencji prasowej.

Przekazał, że Komisja Europejska zaprosiła na rozmowy do Brukseli szefa japońskiej dyplomacji.

Czekamy na odpowiedź. Potem zobaczymy, co się stanie - dodał.

Jak powiedział, władze w Tokio podjęły się szeregu reform wewnętrznych i potrzebują czasu na ich zakończenie. Unia zamierza poczekać, aż się zakończą - wyjaśnił.

To musi być bardzo dobra umowa. Wolimy poczekać - zaznaczył.

Petriccione przypomniał, że Unia Europejska wynegocjowała i zawarła już umowy handlowe z ponad 40 partnerami, a toczy rozmowy ws. kolejnych 20 porozumień we wszystkich regionach świata. Oprócz Japonii są to m.in. kraje Ameryki Łacińskiej, Indonezja, Filipiny czy Wietnam.

Te umowy promują nasze interesy i wartości na scenie światowej: wolny rynek, gospodarka otwarta, solidarność i sprawy społeczne. W handel zaangażowane są wszystkie państwa Europy i jest to główne narzędzie budowy dobrobytu i tworzenia miejsc pracy- wskazał.

Petriccione w Warszawie uczestniczył w seminarium poświęconym zawartej między UE a Kanadą umowie o wolnym handlu (CETA).

Na podst. PAP

Komentarze