Informacje

Setki mln złotych na rozwój geotermii z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano · 6 marca 2017, 14:05

  • 1
  • Tagi: energia odnawialna finanse NFOŚiGW
  • Powiększ tekst

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznacza setki mln zł na rozwój geotermii w Polsce - informuje wiceszef NFOŚiGW Artur Michalski. Podkreślił, że Fundusz przekazał m.in. 500 mln zł na budowę nowych ciepłowni geotermalnych.

Podczas poniedziałkowej konferencji w Sejmie "Geotermia impulsem rozwoju polskiej gospodarki" Michalski mówił, że reprezentowany przez niego Fundusz chce finansować takie odnawialne źródła energii, które są najczystsze, bezemisyjne, bezodpadowe, nie ingerują w krajobraz i nie są kontrowersyjne pod względem odbioru społecznego. "Taka niewątpliwie jest geotermia" - podkreślił.

Przedstawiciel Funduszu przypomniał, że Fundusz przeznaczył 500 mln zł na budowę nowych, rozbudowę bądź modernizację istniejących ciepłowni i elektrociepłowni geotermalnych. Pomoc ma formę pożyczki, a nabór trwać będzie do końca czerwca br.

NFOŚiGW przeznaczył ponadto 200 mln zł w formie dotacji na rozpoznanie geologiczne kraju w kierunku zasobów geotermalnych. Chodziło m.in. o finansowanie odwiertów poszukiwawczych. Do tej pory w ramach pierwszego naboru wpłynęło 30 wniosków. Narodowy Fundusz planuje ponadto ogłoszenie nowego naboru w tej sprawie w drugim kwartale br.

Michalski dodał, że niedawno zakończył się też nabór wniosków na finasowanie odnawialnych źródeł energii w ciepłownictwie. Budżet programu wynosił ponad 200 mln zł. W przypadku geotermii złożono 6 wniosków na ponad 86 mln zł.

Wiceszef Funduszu poinformował, że w trzecim kwartale 2017 r. planowane jest ogłoszenie kolejnego programu skierowanego do wytwórców energii z odnawialnych źródeł. Na razie nie zostały określone rodzaje przedsięwzięć, które będą mogły ubiegać się o wsparcie. Planowany budżet nowego programu ma wynieść 150 mln euro (100 mln w formie pożyczek i 50 mln euro w formie dotacji).

SzSz PAP

Komentarze