7 km będzie miał najgłębszy odwiert na świecie. A powstanie w Polsce
Jeszcze w tym roku mają ruszyć prace nad najgłębszym odwiertem geotermalnym na świecie. Obiekt powstanie w Polsce - w Bańskiej Niżnej w gminie Szaflary. Jego głębokość sięgnie siedmiu kilometrów, a projekt ma kosztować ponad 120 mln zł – poinformował portal businessinsider.pl.
Władze gminy Szaflary podały, że realizowane są obecnie prace przygotowawcze, a wiercenia wraz z budową wieży wiertniczej ruszą na przełomie grudnia i stycznia. Biorąc pod uwagę, że projekt ma być realizowany przez ok. 20 miesięcy, geotermia rozpocznie swoją pracę już w 2024 r. Nowy odwiert ma stanąć w odległości kilkuset metrów od już istniejącego obiektu Geotermii Podhalańskiej.
Głównym celem odwiertu będzie rozpoznanie i ujęcie wód termalnych z jednostek wierchowych podłoża niecki podhalańskiej. Specjaliści spodziewają się, że temperatura wody w ujęciu na głębokości siedmiu km będzie miała powyżej 100 st. C, przy wydajności co najmniej 50 m sześc. na godzinę. W przypadku nieosiągnięcia głównego celu geologicznego zakłada się ujęcie wód termalnych z poziomów wyższych, położonych na przypuszczalnej głębokości pomiędzy 3750 a 4650 m. – pisze Paweł Bednarz.
Na terenie Polski udokumentowanych jest łącznie 26 złóż wód termalnych oraz 30 złóż wód o charakterze leczniczym i termalnym. W naszym kraju działa kilka ciepłowni geotermalnych, z których pierwsza powstała w 1993 r. w Bańskiej Wyżnej w gminie Szaflary, a kolejne w Pyrzycach, Mszczonowie, Uniejowie i Stargardzie – informuje businessinsider.pl.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył 18 mln zł na sfinansowanie inwestycji, które poprawią funkcjonowanie sieci ciepłowniczej w Nowym Targu.
Businessinsider.pl/RO