Informacje

Chrzanowski: rozwój gospodarki w dużej mierze zasługą stabilnego sektora bankowego

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano · 15 marca 2017, 10:35

  • 0
  • Tagi: banki finanse gospodarka KNF kredyt hipoteczny
  • Powiększ tekst

To, że polska gospodarka rozwija się w sposób szybki i zrównoważony, jest w dużej mierze zasługą dobrze skapitalizowanego i stabilnego sektora bankowego - mówił przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski w środę podczas Forum Bankowego 2017.

Zapewniał, że "sektor bankowy nie generuje istotnych ryzyk".

Chrzanowski wypowiadał się m.in. o kredytach mieszkaniowych.

Należy zgodzić się z tezą, że sytuacja w której niemal 100 procent kredytów mieszkaniowych udzielonych jest ze zmiennym oprocentowaniem jest sytuacją nietypową - mówił.

Istnienie kredytów mieszkaniowych o stałej stopie mogłoby stworzyć klientom większą możliwość wyboru - dodał.

KNF nie planuje jednak faworyzować kredytów o stałym oprocentowaniu. Między innymi dlatego, że wiążą się one z pewnym zagrożeniem dla sektora finansów, a także są po prostu droższe dla klientów - mówił szef KNF.

Chrzanowski ponownie opowiedział się też za "instytucjonalnym połączeniem nadzoru mikro i makroostrożnościowego (chodzi o integrację KNF z NBP - PAP)", bo - argumentował - będzie to służyć stabilności sektora finansowego.

Oczywiście taką reorganizację należy zaplanować w sposób odpowiedzialny i przeprowadzić tak, by uniknąć jakiejkolwiek formy luki organizacyjnej czy przejściowego pogorszenia jakości nadzoru - powiedział.

Jednak w potencjalnej sytuacji kryzysowej taka integracja służyć będzie np. przyspieszonej wymianie informacji i szybszym decyzjom - argumentował Chrzanowski.

Na podst. PAP

Komentarze