KNF: prawo hamuje rozwój sektora FinTech
Raport z prac Zespołu ds. rozwoju innowacji finansowych FinTech opublikowała w środę Komisja Nadzoru Finansowego. Dokument omawia 193 bariery natury prawnej, regulacyjnej i nadzorczej dla rozwoju innowacji finansowych w Polsce.
Prace Zespołu ds. rozwoju innowacji finansowych FinTech rozpoczęły się w listopadzie 2019 roku. W skład Zespołu weszli zarówno przedstawiciele podmiotów działających na rynku finansowym (zarówno nadzorowanego, jak i nienadzorowanego), jak i instytucji publicznych. Łącznie w pracach Zespołu brali udział przedstawiciele 46 firm i organizacji. W ramach podgrup Zespołu roboczego ds. rozwoju innowacji finansowych FinTech odbyły się 23 spotkania.
Aktualnie Raport obejmuje 193 bariery zgłoszone przez uczestników prac Zespołu. Najwięcej wskazanych barier wiąże się z prawem.
Przeprowadzone prace Zespołu jednoznacznie wskazują, że uczestnicy rynku zmagają się z niepewnością prawną dotyczącą nowych zjawisk mających miejsce na rynku finansowym, w szczególności w sektorze FinTech. Jest to jedna z głównych przyczyn, dla których rozwój tego sektora jest ograniczony.
W raporcie zestawiono zgłoszone podczas prac Zespołu postulaty uczestników rynku i instytucji publicznych dotyczące zmian prawnych czy regulacyjnych. Część z nich została uwzględniona i wskazane bariery zostały usunięte, a nad wieloma innymi trwają prace analityczne. Nie oznacza to jednak, jak zastrzega UKNF, że każdy zgłoszony postulat zostanie zaakceptowany i przełożony na rozwiązania prawne.
Raport nie stanowi źródła prawa, a proponowane propozycje regulacyjne nie są wiążące dla podmiotów posiadających inicjatywę legislacyjną i mogą wymagać dalszych prac. UKNF pełni jedynie funkcję koordynatora prac Zespołu, w związku z czym nie podejmuje działań leżących w obszarze właściwym dla innych podmiotów. Treści zawarte w Raporcie obejmują stanowiska innych podmiotów, za które UKNF nie odpowiada – informuje KNF.
Urząd KNF przypomina, że prace Zespołu będą kontynuowane, a obecny raport stanowi jedynie dokument roboczy.
Raport z prac Zespołu ds. rozwoju innowacji finansowych FinTech nie ma ostatecznego charakteru, a prace nad poszczególnymi postulatami będą kontynuowane. W trakcie prac Raport będzie podlegał stosownemu uzupełnieniu i zmianom w odniesieniu do poszczególnych barier
PAP/RO
CZYTAJ TEŻ: Świetne dane: KE podwyższa prognozę PKB dla Polski. Bezrobcie najniższe w UE!