Informacje

PKO BP rozważa możliwość otwarcia nowego przedstawicielstwa w Azji

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 27 kwietnia 2017, 10:50

  • 0
  • Powiększ tekst

PKO BP rozważa otwarcie swojego przedstawicielstwa w Azji: na Bliskim lub na Dalekim Wschodzie. Jeśli nie będzie przeszkód, decyzja w tej sprawie może zapaść w drugiej połowie 2017 roku - powiedział PAP prezes tej instytucji finansowej Zbigniew Jagiełło.

Jak przypomniał, od kwietnia tego roku PKO BP ma swój oddział korporacyjny w Pradze.

Nawiązujemy tam relacje z polskim biznesem działającym w Czechach. Czechy to jeden z kluczowych kierunków ekspansji zagranicznej dla polskich firm - wyjaśnił.

Bank ma również swój oddział we Frankfurcie nad Menem, w Niemczech.

I chcemy pójść dalej. Tak jak zapowiadaliśmy, myślimy o dalszym zaznaczaniu obecności PKO Banku Polskiego poza granicami kraju - może nie wprost w formie oddziału bankowego, ale tym razem poprzez otwarcie przedstawicielstwa na Dalekim Wschodzie czy w innym rejonie Azji. Rozważamy m.in. Dubaj. Jeżeli nie pojawią się istotne przeszkody, to w drugiej połowie roku bank może podjąć pozytywną decyzję w tej sprawie - przekazał prezes.

Jagiełło podkreślił również, że PKO Bank Polski wspiera zmiany dotyczące obecności polskiego kapitału w sektorze finansowym.

Przejmujemy inne instytucje finansowe, czego dowodem jest zakup w grudniu ubiegłego roku spółki Raiffeisen Leasing Polska, która właśnie kończy działalność pod swoją dotychczasową nazwą. Na przełomie kwietnia i maja nastąpi formalne połączenie prawne obu spółek leasingowych działających w ramach Grupy PKO Banku Polskiego, które dalej będą działały jako nowy PKO Leasing posiadający udział w polskim rynku leasingu na poziomie powyżej trzynastu procent. To dla nas ważny rynek i dlatego zwiększamy na nim swoją obecność - mówił szef PKO BP.

PKO Bank Polski pod względem aktywów jest już o ponad 60 proc. większy od drugiego banku w Polsce. Dzięki takiemu dystansowi do konkurencji, możemy skupić wysiłki na doskonaleniu oferty i lepszemu świadczeniu usług dla klientów indywidualnych i korporacyjnych - dodaje prezes.

Odniósł się też do wyników spółki. Jak podkreślił, są one najlepsze na rynku, firma notuje o 600 mln zł większy zysk niż drugi pod względem wielkości bank w Polsce.

Niedługo rozpocznie się sezon wyników za pierwszy kwartał 2017 roku. Widzimy, że również i tym razem będziemy mieli wynik najlepszy w całym sektorze. Pokażemy dobre, solidne wzrosty podstawowych linii naszego biznesu, wyniku odsetkowego oraz wyniku prowizyjnego. - powiedział Zbigniew Jagiełło.

Na początku marca zarząd banku poinformował, że Grupa PKO BP w 2016 roku wypracowała 2,87 mld zł zysku netto, osiągając najwyższe wyniki w polskim sektorze finansowym. Dodał też, że Grupa Kapitałowa PKO BP wypracowała w ubiegłym roku 21 procent zysków całego polskiego sektora bankowego.

Czytaj także: PKO BP uruchomił oddział w Czechach

Na podst. PAP

Powiązane tematy

Komentarze