Informacje

Produkcja samochodów ogółem wzrosła o 7,3 proc. r/r w I kw. 2017 r.

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 4 maja 2017, 13:44

  • 0
  • Powiększ tekst

Liczba pojazdów samochodowych wyprodukowanych w Polsce w I kw. 2017 r. wyniosła ogółem 202,5 tys., tj. o 7,3 proc. więcej niż rok wcześniej, wynika z raportu kwartalnego KPMG w Polsce i PZPM "Branża motoryzacyjna". Odnotowano wzrost produkcji we wszystkich kategoriach: produkcja autobusów wzrosła o 36,1 proc. aut osobowych o 2,3 proc. i samochodów dostawczych i ciężarowych, o 30 proc., podano także.

Dane za pierwszy kwartał 2017 roku są bardzo optymistyczne i wskazują, że w całym roku możemy mieć najlepszy wynik w produkcji od kilku lat. Sytuacji tej sprzyja rosnący popyt na auta w Europie - od stycznia do marca zarejestrowano w Unii Europejskiej 4,1 mln aut, co oznacza wzrost o 8 proc. w stosunku do poprzedniego roku. Warto podkreślić, że pierwszy kwartał tego roku był najlepszym pierwszym kwartałem od 2011 roku - powiedział partner w dziale doradztwa podatkowego, szef zespołu doradców dla branży motoryzacyjnej w KPMG Mirosław Michna, cytowany w komunikacie.

Aktualne dane Eurostatu pozwalają także podsumować eksport motoryzacyjny z Polski w całym 2016 roku. Przez 12 miesięcy wyeksportowano produkty motoryzacyjne o wartości 30,4 mld euro. Wartość eksportu pojazdów, przyczep i naczep wyniosła 10,9 mld euro (+11,4 proc. r/r). Największy udział mają jednak wciąż podzespoły, części i akcesoria motoryzacyjne – w ich przypadku wartość eksportu wzrosła do 19,5 mld euro (+7,5 proc. r/r), podano także.

Czytaj także: Liczba rejestracji nowych aut osobowych w I kwartale 2017 r. o 20 proc. wyższa niż przed rokiem

Na podst. ISBNews

Powiązane tematy

Komentarze