Informacje

Tauron rozważa udział trzeciego inwestora w projekcie Jaworzno III

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 10 maja 2017, 13:23

  • 0
  • Powiększ tekst

Tauron Polska Energia zakłada, że wkrótce może podpisać umowę z Polskim Funduszem Rozwoju (PFR) ws. finansowania budowy Elektrowni Jaworzno III. Możliwy jest udział kolejnego inwestora, jednak obecnie Tauron zakłada zachowanie kontroli nad projektem, poinformował wiceprezes ds. finansowych Marek Wadowski.

Z PFR rozmawiamy. Mam nadzieję, że niedługo efekty tych rozmów się pojawią - powiedział Wadowski dziennikarzom w kuluarach IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Wskazał, że podpisanie umowy z PFR niekoniecznie musi oznaczać ustalenie ostatecznej struktury finansowania. Możliwe jest pozyskanie kolejnego inwestora, jednak nie jest on jeszcze wybrany.

Jeśli by się ktoś taki pojawił, to byłoby dla nas interesujące. To jest jeszcze na poziomie analiz, nie konkretnych decyzji - powiedział wiceprezes.

Podkreślił, że kontynuacja projektu nie jest zagrożona nawet bez udziału dodatkowego inwestora, jednak grupa myśli o dywersyfikacji finansowania.

PFR na pewno obejmie mniejszościowy udział w projekcie, z kolei potencjalny udział kolejnego inwestora nie został jeszcze sprecyzowany.

Na dziś rozważamy tylko możliwość, że udział inwestorów będzie do 50 proc., czyli będziemy mieli kontrolę nad projektem - powiedział Wadowski.

Tauron podał w swojej strategii, że planuje realizację projektu budowy bloku 910 MW w Elektrowni Jaworzno III w nowej formule finansowania, zakładającej wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa i sprzedaż udziałów partnerom zewnętrznym, pod warunkiem objęcia przez nich pakietu niedającego kontroli.

Tauron Polska Energia S.A. jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Jest notowana na GPW od 2010 r. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta. Spółka jest notowana na GPW od 2010 r.

Na podst. ISBnews

Powiązane tematy

Komentarze